Kvíz: Ste účastníkom nehody? Viete, aké práva a povinnosti určuje novela zákona?
Od 1. augusta sa výrazne mení zákon o povinnom zmluvnom poistení. Viete, ako to ovplyvní bežných motoristov? Otestujte sa s TRENDOM.
1/9 Máte nárok na náhradu škody, ak vám pri nehode zomrie blízka osoba?
Hoci zákon nehovorí jednoznačne o vyplatení pozostalých, súdy takéto odškodnenie priznávajú. Výška náhrady sa však v jednotlivých krajoch líši. Asi polovica poisťovní už vypláca škody automaticky a nečaká na rozhodnutie súdu. Od augusta sa navyše mení definícia nároku na škodu. Kým doteraz zákon hovoril, že kryté sú „škody na zdraví a náklady pri usmrtení“, po novom sa definícia rozšírila na „škody na zdraví, iné ujmy a náklady pri usmrtení“.
2/9 V zahraničí je dokladom o PZP takzvaná zelená karta. Akú farbu má v skutočnosti?
Hoci aj zákon používa pojem zelená karta, jej farba je bežne biela. V minulosti dostal poistený bielu kartičku pre domáce udalosti a zelenú pre zahraničie. V súčasnosti už dostávajú motoristi len jednu kartu.
3/9 Ak vám po smrti blízkeho ostane jeho auto, ktoré má PZP platné ešte osem mesiacov, čo sa stane v prípade škody?
Ide o častú chybu ľudí. Neuvedomia si, že smrťou poistníka poistenie zaniká a treba ho uzavrieť nanovo. Inak sa vozidlo považuje za nepoistené.
4/9 Zo zákona o PZP máte nárok, aby za vás poisťovňa hradila spôsobené škody. Čo ak poškodeného vyplatíte sám?
Od augusta bude v zákone povinnosť poisťovne nahradiť poistenému sumu náhrady v rozsahu, v akom by ju vyplatila aj poisťovňa. Ide o prípady, keď vinník uhradí škodu sám v snahe znížiť si napríklad trest za spôsobenú nehodu. Od poisťovne však nedostane viac, ako by musela vyplatiť na základe zákonných nárokov.
5/9 Môže si poisťovňa pýtať vyplatené peniaze od vinníka?
Novela zákona presne určuje, za akých okolností si môže poisťovňa regresovať škodu od vinníka. V závislosti od situácie má nárok na celú škodu, 50 percent škody alebo 30 percent škody. Sankcionovať môže aj neskoré nahlásenie udalosti alebo útek z miesta nehody.
6/9 Do akej miery vás môže poisťovňa potrestať za nehody vyšším poistením?
Poisťovne síce majú povinnosť zohľadňovať škodový priebeh, ale zákon neurčuje podrobnosti. Často sa stáva, že uplatňovanie takzvaných bonusov a malusov je iba symbolické. V konečnom dôsledku tak zodpovední vodiči doplácajú na nezodpovedných.
7/9 Čo sa stane v prípade, že účastník dopravnej nehody sa lieči v nemocnici?
Zdravotné poisťovne bežne pristupujú k nárokom na náhradu škody. Dôležité však je, aby bol určený vinník nehody.
8/9 Počíta novela zákona s povinným poistením kolobežiek?
Nový zákon radí medzi motorové vozidlá aj vozidlá s vlastným mechanickým pohonom, ktorých konštrukčná rýchlosť je viac ako 25 kilometrov za hodinu. Ak je váha takéhoto vozidla viac ako 25 kilogramov, tak je maximálna konštrukčná rýchlosť pre zaradenie už 14 kilometrov za hodinu. Väčšina elektrických kolobežiek sem teda patrí.
9/9 Akú výšku škôd bude kryť povinné zmluvné poistenie od augusta?
Pôvodné limity boli 5 240 000 v prípade škôd na zdraví a 1 050 000 na majetku. Od augusta sa zvýšili na 6 450 000 eur pri škodách na zdraví a 1 300 000 eur pri škodách na majetku.
Tvoj výsledok Nabudúce to bude lepšie!
Vo vlastnom záujme by ste si mali novú legislatívu naštudovať.
Tvoj výsledok Je to dobré!
Je to dobré! Zákon je rozsiahly, nedá sa vedieť všetko.
Tvoj výsledok Výborne!
Výborne! Vidieť, že ste odborník.