Táto zraniteľnosť súvisí so spôsobom, akým sa bitcoin ťaží. Postupne ale vznikajú kryptmeny fungujúce na úplne inom princípe ťažby. Jednou z nich je aj cardano. O fungovaní kryptomien sa TREND rozprával s Tomášom Kulichom, spoluzakladateľom a technickým riaditeľom spoločnosti Vacuumlabs, ktorá vytvorila peňaženky práve pre cardano.

Je všeobecne známe, že existenciu kryptomien umožňuje technológia blockchainu. Ako by ste ju vysvetlili laikovi?

Je to distribuovaná databáza. Predstavte si klasickú banku. V databáze drží informácie o účtoch a pohyboch na nich. Musí pracovať podľa istých pravidiel, na ktorých dodržiavanie dohliada regulátor.

Blockchain je technológia, ktorá umožňuje vytvorenie podobnej databázy, ale bez toho, aby ju mala pod kontrolou konkrétna autorita. Uchovávať a spravovať dáta môžete aj vy, ak sa do tohto systému zapojíte. Váš počítač sa stane takzvaným uzlom alebo nódom, čo znamená, že bude fungovať ako bankový server pre bitcoin, bude uchovávať všetky transakcie, ktoré sa v bitcoinovej sieti dejú a verifikovať nové transakcie.

Keď Elon Musk Tweetuje trh počúva
Neprehliadnite

Keď Elon Musk tweetuje, trh počúva. Šéf Tesly mení názory a hýbe cenou kryptomien

Dôležité uzly siete

Čo ak ma zláka predstava, že získam viac bitcoinov, keď prepíšem údaje v mojej časti databázy?

Také jednoduché to nie je. V prvom rade, zmeny v blochainovej databáze podliehajú istým pravidlám a privlastnenie si cudzích bitcoinov je, samozrejme, zakázané. Keby to jeden uzol skúsil spraviť, vytvoril by verziu blockchainu, ktorú by všetky ostatné uzly odignorovali. Namiesto regulátorov tu teda funguje akýsi systém samoregulácie.

Je teda bezpečnosť vyššia s rastúcim počtom uzlov?

Nie je to také jednoduché. Bolo by v podstate triviálne naklonovať jeden uzol niekoľkotisíckrát a všetky tieto uzly môžu spolupracovať na prípadnom podvode. Systém postavený na pravidle „jeden uzol, jeden hlas“ by preto nefungoval dobre.

Bitcoin namiesto toho používa systém známy ako proof of work. Aby ste na blockchaine niečo znamenali, musíte vyriešiť ťažké kryptografické puzzle. Práve to je známe ako ťaženie bitcoinu, alebo „mining“. Ťažba stojí veľa elektrickej energie a tá vášmu uzlu v podstate kupuje hlasovacie právo. Klonovať si nódy je ľahké, ale ak raz máte na ťažbu vyhradených 100 megawattov energie, neviete predstierať, že vynakladáte desaťnásobok výpočtového výkonu.

Bitcoin zaostáva

Prečo má virtuálna mena vôbec nejakú hodnotu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa