To že investori na Slovensku sú konzervatívni a nie sú veľmi náchylní k riziku, nie je žiadna novinka. Kým v rokoch minulých chceli zarábať, teraz podľa finančných poradcov žiadajú čosi iné – nechcú prerobiť. A keď investujú, volia si stále predovšetkým fondy peňažného trhu alebo zaistené investície. Vyberajú si fondy správcov, ktorých finančnú skupinu najlepšie poznajú. A tak medzi najlepšie predávanými i celkovo najväčšími fondmi figurujú najmä mená najväčšej štvorky na finančnom trhu. Tak ako v prípade bankových domov, kde sa k VÚB, Slovenskej sporiteľni a Tatra banke do štvorky pridáva ČSOB, aj pri správcovských spoločnostiach sa medzi najväčšími a najpredávanejšími fondmi nachádzajú hlavne logá týchto skupín.

Rok dozadu mohol novým investorom, ktorí nemuseli mazať staré straty, priniesť zaujímavé výnosy. Mnohí síce využili rastovú krivku aj v akciových fondoch, no najvýkonnejšie fondy sa za ostatný rok medzi najpredávanejšie nedostávajú. Svoju rolu mohlo zohrať i to, že bývajú pri vstupných poplatkoch tými drahšími.

Obzeranie po výnosoch minulých sa síce pri rozhodovaní o budúcej investícii považuje za jednu z investorských chýb, no predsa to nie je nezaujímavý údaj. Najmä v porovnaní s benchmarkom, ktorým môže byť vybraný trhový index. Toto porovnanie ukazuje, ako sa správcom fondu darí prekonávať vopred stanovené ciele. Slovenskí správcovia si na zverejňovanie benchmarkov nezvykli.

Na druhej strane výkonnejšie fondy, medzi ktorými sú fondy poväčšine distribuované zahraničnými správcami, tieto údaje neskrývajú. Nasledujúci prehľad najväčších, najpredávanejších a najvýkonnejších fondov neodráža rozdielne riziko vo fondoch. Pri investíciách v inej mene treba počítať aj s kurzovým rizikom.

Ktoré podielové fondy zarábajú najlepšie

Ktoré podielové fondy zarábajú najlepšie

Ktoré podielové fondy zarábajú najlepšie

Foto na titulke - Profimedia.cz