Banky sa predbiehajú v snahe získať vklady klientov. V súčasnosti totiž končí množstvo jednoročných termínovaných vkladov. Takto pred rokom banky klientov presviedčali, aby svoje korunové úspory prekonvertovali na eurá práve vložením na vkladové účty. Dnes sú tieto peniaze znovu voľné a banky musia o ne znovu bojovať.
Pri ročných vkladoch víťazí v ponuke termínovaných vkladov J&T Bank. Sporiteľov láka na úrok 3,6 percenta. Okrem toho dá každému vkladateľovi dovolenku v Tatrách. Na rozdiel od ostatných bánk však J&T požaduje vysoký minimálny vklad – 30-tisíc eur. K úroku od J&T sa najviac približuje Privatbanka s ročným zhodnotením 3,33 percenta. J&T dominuje aj pri dvojročných vkladoch. V prípade vkladov s viazanosťou tri roky sa J&T delí o prvú priečku s Privatbankou s úrokom 4,1 percenta.
Sporitelia, ktorí si pred rokom zvolili automatickú obnovu vkladu a pri skončení viazanosti ho nevypovedali, môžu stále preniesť svoje peniaze do inej banky. Banky klientom väčšinou strhnú len úroky, ktoré doteraz získali. V prípade, že vklad trvá len niekoľko dní alebo týždňov a klient nájde v inej banke výhodnejšie zhodnotenie, oplatí sa mu oželieť úroky, na ktoré by mal doteraz nárok v pôvodnej banke.
Ak napríklad klient má na vklade vo výške 5-tisíc eur ročný úrok 1,2 percenta, za mesiac na úrokoch získa 5 eur. V prípade, že tieto peniaze vyberie a vloží ich na vklad s trojpercentným úrokom, za rok zarobí 150 eur. Aj po zohľadnení piatich eur, o ktoré prišiel, zarobí za rok oproti pôvodnému vkladu o 85 eur viac.
Aj v prípade, že banka má v podmienkach, že pri predčasnom výbere strhne úroky za istý počet dní, klientovi väčšinou nesiahne na jeho pôvodný vklad. Ak napríklad banka sankcionuje skoršie zrušenie vkladu stratou úrokov za 100 dní a klient má vklad založený menej ako 100 dní, banka mu strhne len tie úroky, ktoré doteraz získal. Pri rýchlom zrušení vkladu je tak sankcia nižšia ako pri neskoršom.
Okrem klasických termínovaných vkladov sa banky snažia klientov zaujať aj inými sporiacimi a investičnými produktmi. ČSOB ponúka zvýhodnený úrok na termínovanom vklade všetkým klientom, ktorí zároveň investujú aj do vybraného podielového fondu. Slovenská sporiteľňa a VÚB banka zase klientov vábia na hypotekárne záložné listy. Poštová banka pripravila neviazaný termínovaný vklad s úrokom 2,5 percenta ročne, ktorý garantuje až do konca januára 2011. Klient môže peniaze kedykoľvek vybrať. Za čiastočný výber si banka účtuje poplatok 7 eur, zrušenie celého vkladu je bezplatné.
Dexia banka sa klientov snaží zaujať vkladmi s dlhšou viazanosťou. Štvorročné vklady zhodnocuje úrokom 3,7 percenta a päťročné štyrmi percentami. Klienti, ktorí nevyberú peniaze predčasne, zároveň dostanú na konci viazanosti úrokový bonus 0,1 percenta z priemerného zostatku na účte.
Foto na titulke - Flickr.com