V slovenskom právnom poriadku upravujú právny inštitút dedenia ust. § 460 a nasl. zákona č.: 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len „OZ“). Dediť je možné troma spôsobmi, a to zo zákona, zo závetu alebo kombináciou oboch uvedených spôsobov.

V prípade, že poručiteľ pre prípad svojej smrti nezanechal závet, nastupuje dedenie zo zákona v zmysle ust. § 473 a nasl. OZ. Dedenie zo zákona je rozdelené do štyroch skupín, v závislosti od manželského, príbuzenského alebo iného blízkeho vzťahu dedičov k osobe poručiteľa.

Dedičská postupnosť

Dedenie prebieha v závislosti od dedičskej postupnosti. V prvej skupine nastupujú ako dedičia zo zákona poručiteľove deti a pozostalý manžel. Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.

Dlhy sa dedia

Na základe vyššie uvedeného a v súvislosti vašou otázkou uvádzame, že v prípade smrti manžela vašej matky (bez zanechania závetu) budú dediť poručiteľove deti a pozostalý manžel (v tomto prípade vaša matka). Keďže predmetom dedičstva nie sú len aktíva, ale aj pasíva (dlhy), dlhy v zásade rovnako prejdú na vašu matku.

V tejto súvislosti je potrebné upozorniť na ust. 470 ods. 1 OZ, v zmysle ktorého dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa len do výšky ním prijatého dedičstva. Najhorším scenárom je teda podľa práva situácia, kedy dedič reálne nezdedí nič, lebo majetok poručiteľa spotrebujú jeho veritelia. Ostatný majetok dediča v dôsledku toho nemôže byť zmenšený.

Odmietnutie dedičstva

Ďalej dávame do pozornosti právny inštitút odmietnutia dedičstva, ktorý je upravený v § 463 a nasl. OZ. Ak sa dedič domnieva, že dedičstvo je predĺžené, má právo dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa vykoná ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.

Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Odmietnutie sa týka aj neskôr objaveného dedičstva.

Pokiaľ Vaša matka zomrie skôr, ako splatí zdedené dlhy po svojom manželovi (ich časť), budú tieto ďalej predmetom dedenia a dedičskou postupnosťou môžu prejsť na vás. Pri tomto dedení rovnako platí všetko, čo už bolo uvedené vyššie.

Autor pracuje ako advokátsky koncipient.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Kto zdedí dlhy po otčimovi?
Kto zdedí dlhy po otčimovi?
Kto zdedí dlhy po otčimovi?
Kto zdedí dlhy po otčimovi?