Len pár dní pred schvaľovaním zákona o štátnom rozpočte predstavil premiér aj jeho koaliční partneri zmeny, ktoré už pripravený rozpočet na budúci rok viditeľne menia. A tak hlavám na ministerstve neostáva nič iné, len skúsiť do 5. decembra aj po nociach prirátať a odrátať z rozpočtu, čo sa dá. Aby sa v Národnej rade schválil v čo najlepšej podobe.
No to nie je jediný boj, ktorý aktuálne Kažimírovci vedú. Pozornosť si nedávno vyslúžili články, ktoré upozornili, že aj špičkovým roztúlaným slovenským športovcom hrozia slovenské dane. Ak budú mať na Slovensku niečo ako pevné sídlo a preukázateľné rodinné a ekonomické väzby, nebudú sa môcť zaštítiť ani Monakom či inou exkluzívnou destináciou. Viac napríklad aj na blogu TRENDU daňovej poradkyne Renáty Bláhovej. Cieľom ministerstva bolo zosúladiť tunajšie pravidlá s medzinárodnou praxou.
No v ťahu na fyzické osoby sa v týchto dňoch ide ešte ďalej a pridali sa aj tunajší majitelia vzdialených schránkových firiem. Pre Slovákov – akcionárov a užívateľov výhod z rôznych offshorových firiem (ak ich vplyv na akcie alebo hlasovanie firmy je aspoň 10 percent) by to mohlo od roku 2019 priniesť zmenu v tom, že by na Slovensku zdaňovali príjmy a zisky z týchto spoločností.
Návrh opatrenia presne definuje, že sa myslia firmy v nezmluvných krajinách. Veľmi zjednodušene, ide o krajiny, ktoré s inými štátmi veľmi o zdanení firiem a osôb nekomunikujú. A tiež sa to má týkať krajín, kde je sadzba firemnej dane nižšia ako 50 percent z tej slovenskej. Aktuálne to znamená pod 10,5 percentami.
V takom znení by sa toto opatrenie ale zrejme nevzťahovalo na najbližšie európske offshory – Cyprus a Maltu. Zmena je súčasťou novely zákona o dani z príjmov. Čaká ju definitívne schvaľovanie v Národnej rade, tiež 5. decembra.
Premiér R. Fico a minister financií P. Kažimír Zdroj: SITA / Marko Erd
TREND v aktuálnom vydaní, ktoré príde na stánky vo štvrtok, rozoberá Slovákov, ktorých mená sa objavili v jednej z najväčších daňových káuz Paradise Papers. Pýtal sa ich najmä, prečo svoje podnikanie posunuli až na Maltu. Paradise Papers je totiž hlavne o firmách zriadených na Malte, ktoré legálne alebo menej legálne benefitovali z tamojších takmer nulových daní pre zahraničných podnikateľov.
Tak únik Paradise Papers ako aj z úprav zdaňovania fyzických osôb na Slovensku je zjavné, že pohľad na dane sa posledné roky bezprecedentne mení. V prípade Paradise Papers sa prvých výsledkov a uzatvorených daňových kontrol na Slovensku možno dočkáme do roka. No ako dopadnú zmeny zdanenia oligarchov a ich schránok, bude jasné už o pár dní, po hlasovaní poslancov. Oni rozhodnú, kto bude mať veselšieho Mikuláša.