Pozrite si, kto boli ďalší finalisti, z ktorých vyberala odborná porota zostavená predovšetkým z doterajších Podnikateľov roka.

Kto boli finalisti Podnikateľa roka 2014

Zsolt Bindics Zdroj: Maňo Štrauch

Zsolt Bindics z odbytového združenia GreenCoop v Zlatnej na Ostrove začal podnikať už počas štúdia podnikového manažmentu, Za desať rokov sa mu podarilo so spoločníkmi vybudovať najväčšie skleníkové hospodárstvo na Slovensku.

Po čase obchodovania s ovocím a zeleninou si totiž uvedomili, že reťazce čoskoro budú hľadať čerstvú domácu produkciu a kvalitných slovenských výrobcov. Svoje plány nakreslili naozaj vo veľkom, ako producenti sa spojili do družstva, pritiahli investorov.

Na šiestich geotermálnych vrtoch potom vybudovali 16 hektárov skleníkov, ktoré vďaka využívaniu špičkových technológií produkujú 8-tísic ton paradajok ročne.

V tomto roku budujú ďalších päť hektárov skleníkov. Zs. Bindics je veľmi netypický družstevník. Je nielen hlavným motorom tohto združenia, má aj ďalšie podnikateľské aktivity v priemyselnom parku Štúrovo, prednáša aj na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre a publikuje ekonomické eseje.

Kto boli finalisti Podnikateľa roka 2014

Juraj Habovštiak Zdroj: Maňo Štrauch

Juraj Habovštiak, pôvodným povolaním konštruktér výrobných technológií vo voľakedajšej Tesle Orava, už v polovici 90-tych rokov videl, že s fabrikou to dobre nedopadne. Rozhodol sa teda založiť si na dedine v Krivej vlastnú firmičku MTS (skratka slov Modern Technology Systems) a čoskoro bol obchodným zástupcom firmy Bosch na Slovensku v oblasti automatizačnej techniky.

Nemohol si urobiť garážovú firmu, garáž doma nemali, kanceláriu si teda zariadil v spálni a rodinnú spálňu presťahoval do šatníka. Dnes má firma vlastný moderný areál, zamestnáva 150 ľudí a v Krivej buduje  „technology village“.

Nemajú sériovú výrobu, každý projekt je originál, dodali už súčasti technologických liniek väčšine významných zahraničných investorov v SR najmä z elektrotechnického a automobilového priemyslu a mnohým zahraničným producentom od Číny až po Mexiko.

J. Habovštiak má vo firme majoritu, cítiť v nej, na akých základoch ju budoval. Vďaka osobnému zanieteniu a aj špecifickému humoru jej dodal charakteristický rodinný rozmer, ktorý vystihujú jeho slová: „Zamestnanec je pre mňa v prvom rade človek“.

Kto boli finalisti Podnikateľa roka 2014

Július Hron Zdroj: Milan David

Július Hron, majiteľ spoločnosti Auto-Impex Bratislava, zakladal s ďalšími štyrmi spoločníkmi začiatkom 90. rokov firmu na predaj ojazdených vozidiel. Dlhé roky predtým bol šéfom autodopravy v Slovenskej televízii, o autách vedel všetko. Čoskoro získali zastúpenie Nissanu na Slovensku a potom aj nákladných áut Iveco.

Po štyroch rokoch bol J. Hron už jediným majiteľom firmy a podarilo sa mu rozbehnúť ju tak, že dnes má päť prevádzok, 21 subdodávateľských servisov po celom Slovensku a vyše 200 zamestnancov.

J. Hron sa ale zapísal do povedomia verejnosti aj ako mimoriadne spoločensky angažovaný podnikateľ. Stál pri zrode úspešného projektu transformácie detských domov na rodinné a dodnes predsedá spoločnosti organizujúcej koncerty detí z detských domovov Úsmev ako dar. Angažuje sa aj v projekte podpory duálneho vzdelávania na Slovensku, ktorá má skvalitniť odborné školstvo. Aj preto získal okrem účasti vo finále tiež špeciálne ocenenie poroty za spoločenský prínos.

Kto boli finalisti Podnikateľa roka 2014

Šimon Šicko Zdroj: Milan David

Šimon Šicko, Marián Fridrich a Filip Fischer z bratislavskej Pixel Federation sú vášniví hráči počítačových hier. Spoločne aj pracovali vo firme, ktorá v tejto oblasti podnikala až kým si uvedomili, že majú šancu sami si postaviť firmu, vytvorenú podľa ich vlastných vízií.

Biznis model postavili na hrách, ktoré sa poskytujú zadarmo na facebooku, ich prvým veľkým hitom sa stala TrainStation. Radi vtipkujú o tom, aké zábavné je celé dni sa v práci iba hrať.

Firma im však dala zabrať, kreatívne aj finančne. Konkurencia na globálnom trhu - a žiadny iný v tomto biznise nemá zmysel - je obrovská. Opakovane sa posilňovali investormi, no dnes má firma už aj skvelé čísla.

Zakladatelia firmy na rozdiel od mnohých iných podnikateľov veria v silu synergií, sú dobrí kamaráti a tvrdia, že správna firma potrebuje viac spoločníkov na vzájomnú pomoc. Pixel Federation popri finálovej účasti v súťaži získal aj cenu Technologický podnikateľ roka.

Kto boli finalisti Podnikateľa roka 2014

Peter Matúška Zdroj: Maňo Štrauch

Cenu magazínu Profit za najkrajší podnikateľský príbeh dostal Peter Matúška zo spoločnosti Acaimania Europe.



Celosvetovú súťaž EY Podnikateľ roka na Slovensku organizuje poradenská a audítorská spoločnosť EY spoločne s týždenníkom TREND.

Porotu súťaže v tomto ročníku tvorili Miroslav Trnka z Esetu, Podnikateľ roka 2006, Peter Zálešák, Nay (2008), Michal Štencl, Sygic (2009), Tomáš Bél, ExiSport (2010), Ľuboš Fellner, Bubo travel agency (2011), Vladimír Šrámek, Decodom (2013), Oliver Brunovský, šéfredaktor TRENDU, Rudolf Sivák, v tom čase rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave a Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO.