Čoraz viac ľudí láka svet kryptomien. Všímajú si predovšetkým dlhodobý a výrazný nárast hodnoty, aký vidieť v prípade bitcoinu. Podobný rast sa však pri iných menách s veľkou pravdepodobnosťou nezopakuje. „Svet kryptomien je mimoriadne volatilný divoký západ,“ hodnotí Martin Kuchár, Chief Product Officer spoločnosti Wexo. Ako ďalej odhaduje, je 99-percentná šanca, že ľudia o svoj kapitál môžu prísť.

Kryptonadšenec jedným dychom dodáva, že so slobodným svetom kryptomien prichádza aj zodpovednosť. „Otázne je, či na takú slobodu je svet pripravený,“ zamýšľa sa a zdôrazňuje, že investovať treba len toľko, koľko sú ľudia ochotní stratiť.

Ak si dokážeme stanoviť vlastné stratégie a vlastné ciele, nebudeme podľa neho potrebovať reguláciu. Navyše dodáva, že regulácie sú na decentralizované burzy krátke. M. Kuchár pripomína, že do svetovej hospodárskej krízy nás dostali bankári a agresívne finančné spoločnosti: „ktoré boli a sú kontrolované a regulované. Svet kryptomien nie je teda o nič viac fejkový ako Wall Street“.

Kým ešte nedávno bol svet kryptomien takmer bez regulácie, situáciu zmenilo európske nariadenie MiCA. O tom, čo môže regulácia priniesť a či je potrebné zmeniť reguláciu predaja ostatných finančných produktov, budú hovoriť účastníci konferencie Investičné TRENDY 2024.

Na margo regulácie M.Kuchár s dávkou nadľahčenie dodáva, že investovanie „do tokenov s obrázkom psíkov s čapicou, žabiakov pepe a iných nezmyslov ako sú memecoiny, nemusí byť nijak regulované. Títo investori totiž dostanú to, čo si zaslúžia“. Podľa odborníka je dnes absolútne šialenstvo nakupovať tokeny či kryptomeny, ktoré nemajú reálne využitie, technologický prínos a nijakú utilitu.

Upozorňuje zároveň, že drvivá väčšina trhu je „jeden podvod“. To je však iba jedna strana mince. „Z dlhodobého hľadiska je pravdepodobné, že relevantné projekty si nájdu uplatnenie a ich hodnota bude narastať podobne ako na akciovom trhu. Ale trafiť taký token spomedzi niekoľkých desiatok tisíc je nemožné a bez kvalifikovaného pohľadu, skúseností je to ako hľadať ihlu v kope sena“.

M. Kuchár považuje za jedinú naozajstnú kryptomenu bitcoin a ešte pár ďalších typu monero. Práve bitcoin označuje za najsofistikovanejšiu forma peňazí, aká existovala. Všeobecne však oceňuje svet kryptomien pre technologické možnosti. „Rýchlosti transakcie cez bitcoin lightning sa nevyrovná žiadna VISA, ani žiadna banka pri nákladoch zlomku centov“. Blockchain je podľa neho kľúčová inovácia, ktorú prirovnáva k vynájdeniu žiarovky. „Nie pre možnosť investície a zbohatnutia, ale pre možnosti, ktoré nám prináša z pohľadu bezpečného decentralizovaného uchovávania a distribúcie dát“.

Pre ľudí je podľa neho dôležité, aby pochopili podstatu najznámejšej kryptomeny. „Do styku s bitcoinom príde určite v nejakej forme každý skôr či neskôr. Otázne je, pri akej cene. Pretože každý dostane cenu, akú si zaslúži“. Špeciálne v prípade bitcoinu prízvukuje, že ide o stávku na to, že matematika a kryptografia prežijú vládu a banky.

Podľa prieskumu, ktorý pre Národnú banku Slovenska realizovala agentúra Focus, počulo slová kryptomena alebo bitcoin takmer 88 percent respondentov. No len šesť percent tých, ktorí o krytpomenách počuli, si myslí, že o nich má pokročilé informácie. Približne polovica označila svoje vedomosti za základné a 44 percent priznáva, že o svete kryptomien nevie nič, hoci označenie pozná.

Z prieskumu vyplýva, že aktuálne drží kryptomeny 6,5 percenta Slovákov, v roku 2021 to bolo 5,8 percenta. Väčšina investorov do kryptomien diverzifikuje svoje portfólio. Len 22 percent vlastní iba jednu kryptomenu. Dve až päť kryptomien má v portfóliu 44 percent investorov a viac ako šesť takmer 30 percent. Práve tu došlo od roku 2021 k významnému posunu. Tiež platí, že čím viac peňazí ľudia v krypte majú, tým viac riziko rozkladajú.

Len necelých 14 percent oslovených sa dostalo ku kryptomenám vďaka ťažbe, ďalšie necelé štyri percentá cez počiatočnú ponuku ICO. Určite neprekvapí, že najpočetnejšou kryptomenou je bitcoin, vlastní ho takmer 68 percent kryptomenových investorov, so 45 percentami nasleduje ethereum a s 28 percentami cardano. Napríklad 10-percentné zastúpenie má USD coin, čo je stablecoin napojený na americký dolár.

Až takmer polovica slovenských investorov má v kryptomene len do päť percent svojich úspor. V prípade štvrtiny investorov je to pomerne široké rozpätie 10 až 50 percent. Viac ako 50 percent krytpomien má v portfóliu 10 percent investorov. Ide najmä o ľudí do 34 rokov. Ako dodáva NBS, vlastníci kryptoaktív majú najčastejšie v portfóliu aj cenné papiere, a to 54 percent. Nasledujú komodity s 22 percentami a približne pätinový podiel majú aj investičné nehnuteľnosti. Zaujímavé tiež je, že takmer 16 percent vlastníkov kryptoaktív nevlastní žiadne iné aktívum vo svojom portfóliu.

Väčšina kryptoinvestorov patrí do strednej triedy. Až v 44 percentách prípadov je ich čistý mesačný príjem v rozmedzí tisíc a dvetisíc eur. Investori s príjmom nad tri tisíc eur majú len 3,3-percentné zastúpenie vo vzorke. Na opačnej strane spektra, príjem len do 500 eur má až 11 percent oslovených.

Konferencia