Virtuálne meny na čele s bitcoinom neriadi žiadna centrálna banka. Ich hodnotu teda netvorí rozhodnutie centrálnych bánk, ale viacero rôznych faktorov. Cenu virtuálnych mien ovplyvňuje však aj dianie v reálnej ekonomike, keďže sú špecifickou triedou aktív, ktorá je v očiach investorov konkurenciou pre tradičné investície do dlhopisov, akcií, prípadne komodít.

Dopyt a ponuka

Trhový mechanizmus je základnou silou, ktorá určuje cenu bitcoinu. Vo všeobecnosti platí, že kryptomeny sú deflačné aktívum, investori túto menu používajú ako ochranu pred infláciou. V podstate to znamená, že vo chvíli, keď v ekonomike panujú obavy z toho, že  môže nastať závažná inflácia, jedným zo spôsobov, ako sa brániť hrozbe znehodnotenia majetku, je investícia do kryptomien.

Na snímke Marek Môcik, zakladateľa organizácie Blockchain Slovakia.
Neprehliadnite

Kryptomeny na Slovensku brzdí legislatíva, Česko je veľmoc

Aktuálne panujú práve obavy z inflácie. Nadmerné množstvo peňazí v ekonomike je základom obáv z toho, že sa odštartuje prudký rast cenovej hladiny. Investori sa preto snažia hľadať miesto, kde peniaze vložiť tak, aby ich pred infláciou chránili.

Aj spoločnosť Tesla na čele s technologickou celebritou Elonom Muskom nakúpila začiatkom tohto roka bitcoin za 1,5 miliardy eur a použila na to približne osem percent svojej voľnej hotovosti, ktorá sa v čase nákupu šplhala k dvadsiatim miliardám dolárov. Aj tento príklad ukazuje, že neistá doba v tradičnej ekonomike vyvoláva dopyt po alternatívnych investíciách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa