Virtuálne meny na čele s bitcoinom neriadi žiadna centrálna banka. Ich hodnotu teda netvorí rozhodnutie centrálnych bánk, ale viacero rôznych faktorov. Cenu virtuálnych mien ovplyvňuje však aj dianie v reálnej ekonomike, keďže sú špecifickou triedou aktív, ktorá je v očiach investorov konkurenciou pre tradičné investície do dlhopisov, akcií, prípadne komodít.
Dopyt a ponuka
Trhový mechanizmus je základnou silou, ktorá určuje cenu bitcoinu. Vo všeobecnosti platí, že kryptomeny sú deflačné aktívum, investori túto menu používajú ako ochranu pred infláciou. V podstate to znamená, že vo chvíli, keď v ekonomike panujú obavy z toho, že môže nastať závažná inflácia, jedným zo spôsobov, ako sa brániť hrozbe znehodnotenia majetku, je investícia do kryptomien.
Kryptomeny na Slovensku brzdí legislatíva, Česko je veľmoc
Aktuálne panujú práve obavy z inflácie. Nadmerné množstvo peňazí v ekonomike je základom obáv z toho, že sa odštartuje prudký rast cenovej hladiny. Investori sa preto snažia hľadať miesto, kde peniaze vložiť tak, aby ich pred infláciou chránili.
Aj spoločnosť Tesla na čele s technologickou celebritou Elonom Muskom nakúpila začiatkom tohto roka bitcoin za 1,5 miliardy eur a použila na to približne osem percent svojej voľnej hotovosti, ktorá sa v čase nákupu šplhala k dvadsiatim miliardám dolárov. Aj tento príklad ukazuje, že neistá doba v tradičnej ekonomike vyvoláva dopyt po alternatívnych investíciách.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?