V ťažkých časoch firmy začínajú hľadať medzery, cez ktoré im odtekajú peniaze. Podľa najnovšieho prieskumu vyše 55 percent respondentov čaká, že v súvislosti s krízou budú firmy čeliť väčšiemu náporu nekalého konania.
Audítorsko-poradenská spoločnosť TPA Horwath, medzinárodná Asociácia certifikovaných účtovníkov (ACCA) a forenzná spoločnosť Surveilligence oslovili v júni a júli 1 300 slovenských firiem a získali odpovede od 74 respondentov. Pri prvom stretnutí s otázkami okolo hospodárskej kriminality vyplynula ako jeden zo záverov prieskumu neistota vnímania toho, čo je vlastne podvodné konanie.
Firmy sa nerady priznávajú, že sa im niečo také stalo, a bránia sa medializácii s pocitom, že im to pokazí povesť. To sa však často, najmä s kriminalitou „bielych golierov,“ teda manažérskych podvodov, stane aj tak. Navyše s negatívnymi dosahmi nielen na dobré meno, ale aj priamo na biznis, zdôrazňuje generálny riaditeľ Surveilligence Ján Lalka.
Bez povšimnutia nezostávajú vzniknuté škody. Do sumy štvrť milióna sa zmestilo 12 percent odpovedí. „Niet dôvodu, prečo si myslieť, že by škody mali byť nižšie než v iných krajinách. Medzinárodné zistenia hovoria, že v priemere dosahujú škody až deväť percent výnosov,“ spomína vyššie dosahy kriminality partner TPA Horwath pre Slovensko Ivan Paule.
V odpovediach manažérov sú najčastejším deliktom zvnútra firmy krádeže majetku. Boduje aj súkromné využívanie firemných prostriedkov a konflikt záujmov. V kontakte s externým prostredím sa najviac podvádza vo výberových konaniach, problémom sú aj falošné faktúry.
Najčastejšieho páchateľa, radového zamestnanca, stíha s polovičnou frekvenciou dodávateľ. Manažér strednej úrovne nasleduje až potom a top manažment sa vyskytuje len výnimočne. Miera odhalených podvodov do veľkej miery závisí od spôsobov jeho odhalenia. So 40-percentným podielom vedie informácia od zamestnanca, nasledovaná zisteniami z náhodných a pravidelných kontrol. Dôležitým faktorom je nastavenie nálady v spoločnosti, mieni J. Lalka. Popri zistení, že biznisu škodí najviac korupcia, úplatkárstvo a klientelizmus, netešia zistenia o ich rozsahu na Slovensku a malej miere úspešnosti ich odhaľovania.
Foto na titulke - TASR