Získať kreditnú kartu už nebude pre Američanov také jednoduché. Dnes začali v USA platiť nové pravidlá, ktoré sprísňujú reguláciu kreditiek. Zákon, ktorý má prispieť k zvýšenej ochrane spotrebiteľov, však podľa kritikov obmedzí prístup k úverom najmä najzraniteľnejším zákazníkom. Preto hrozí, že ľudia, ktorí už nebudú môcť využívať kreditnú kartu, siahnu po oveľa horších alternatívach.

Analytici tvrdia, že banky a kartové spoločnosti ako Visa či MasterCard budú musieť odo dnes oveľa viac zvažovať, komu schvália úver vo forme kreditnej karty. Po novom totiž nebudú môcť svojmu dlžníkovi zvýšiť úrokovú sadzbu či naúčtovať poplatok, ak bude meškať so splátkou. To sa negatívne odzrkadlí nielen na hospodárení finančných spoločností ale aj na výbere ľudí, ktorým banky budú ochotné požičiavať.

Vydavatelia kariet sa preto budú viac zameriavať na klientov s dobrou úverovou históriou. Naopak rizikovým zákazníkom, medzi ktorých patria najmä mladí ľudia, chudobní či hendikepovaní, vydanie kreditnej karty odmietnu. Keďže títo ľudia nebudú chcieť zostať bez zdroja peňazí, začnú sa obracať k poskytovateľom drahých krátkodobých pôžičiek.

Viceprezident Americkej asociácie bankárov Kenneth Clayton pre agentúru Reuters povedal, že nové pravidlá zúžia možnosť vydavateľov kariet účtovať si úroky a poplatky v závislosti na meniacom sa rizikovom profile zákazníkov. Dôsledkom podľa neho bude, že veľké firmy sa budú brániť úverovaniu rizikovejších zákazníkov.

„Kam si tento segment (rizikovejších klientov) chodí dnes pre úvery? Ak využívajú k financovaniu svojich platieb od výplaty k výplate kreditné karty, kto im to nahradí?“ pýta sa analytik FBR Capital Markets Scott Valentin. Tvrdí, že ľudia, ktorí už viac nebudú môcť využívať kreditky, sa začnú obracať najmä na firmy, ktoré sa špecializujú na rýchle úvery s krátkou splatnosťou a vysokým úrokom ako sú Cash America International alebo Advance America Cash Advance Centers. Tieto spoločnosti už teraz rýchlo zapĺňajú medzeru na trhu pre klientov so stredným a nízkym príjmom, ktorí ešte nechcú navštevovať záložne.

Zisk Cash America a Advance America Cash sa v poslednom štvrťroku vďaka prudkému rastu poskytnutých úverov zdvojnásobil až strojnásobil. Firmy vravia, že im pribúdajú najmä zákazníci, ktorí sa doteraz spoliehali na kreditné karty alebo bankové úvery. Priemerný príjem zákazníkov týchto firiem, ktoré zvyčajne poskytujú pôžičky do 500 dolárov na dva týždne, vzrástol asi o 20 percent na 50-tisíc dolárov (asi 36 700 eur) ročne.

Aj tieto spoločnosti, ktoré si v porovnaní s kreditnými kartami účtujú extrémne vysoké úroky a poplatky, sa už dostali pod drobnohľad regulačných orgánov a ochrancov spotrebiteľov. Upozorňujú na zradnosť ich úverov. Veľa rizikových klientov však nemá inú šancu a ak im úrady znemožnia aj takéto získavanie úverov, budú sa musieť poobzerať po zrejme ešte horších variantoch. „Pre neštandardných poskytovateľov úverov tu bude príležitosť vždy,“ povedal K. Clayton.

Nové pravidlá zakazujú bankám poskytovať kartové úvery ľuďom mladším ako 18 rokov. Mladí do 21 rokov budú mať na získanie kreditky obmedzené možnosti. Na to doplatia najmä vysokoškolskí študenti, ktorí sa veľakrát spoliehali na to, že karta im poskytne viac peňazí v čase štúdia.

CNNMoney.com tvrdí, že spotrebitelia si budú musieť dávať pozor aj na vyššie poplatky spojené s kreditnými kartami. Keďže kartové spoločnosti už nebudú môcť zvyšovať poplatky ani úroky klientom, ktorí sa dostanú do zlej situácie, viaceré spoločnosti poplatky zdvihli preventívne všetkým. Ak banka bude chcieť odteraz zvýšiť poplatky alebo úroky, bude to musieť svojim zákazníkom oznámiť minimálne 45 dní vopred.

Banky si budú klientov aj oveľa viac preverovať. Kým doteraz kreditky rozdávali takmer každému, po novom si viaceré z nich začnú overovať príjmy žiadateľa alebo úspory, ktorými môže ručiť za úver.

Vydavatelia kariet v snahe ušetriť pravdepodobne obmedzia aj rôzne benefity, ktoré poskytovali majiteľom kreditiek. Tí doteraz napríklad za každý nákup zbierali body, ktoré mohli vymeniť za letenky, či priamo dostávali späť isté percento z každej uskutočnenej transakcie.

Foto na titulke - Maňo Štrauch