Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť také opatrenia na pracovisku, aby vytvoril zamestnancom vhodné pracovné podmienky, ako aj vylúčil, resp. znížil nepriaznivé účinky rôznych faktorov na zdravie zamestnancov na najnižšiu možnú a dosiahnuteľnú mieru. Vhodné pracovné podmienky počas tropických dní môže zamestnávateľ zabezpečiť aj prostredníctvom namontovania klimatizačného zariadenia. 

Ak pracovisko nie je klimatizované, má zamestnávateľ zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním prípadne pomocou ventilátorov. Na pracovisku je potrebné taktiež účelne zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná, a to napríklad tienením žalúziami či roletami.

Ako zamestnanec máte právo domáhať sa u zamestnávateľa primeraných pracovných podmienok počas extrémne teplých dní, a to najmä zabezpečenia pitného režimu, umožnenia viacerých prestávok v práci na ochladenie studenou vodou alebo osprchovaním či úpravy pracovného času. 

Úprava pracovného času je na dohode

Nárok sa skrátenie či úpravu pracovného času však nemajú zamestnanci za každých podmienok, pokiaľ takáto povinnosť nevyplýva zamestnávateľovi priamo z uzatvorenej kolektívnej zmluvy alebo platného pracovného poriadku. Ochranné opatrenia vrátane zabezpečenia pitného režimu ako i únosný pracovný čas v tomto prípade bližšie upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci.

Čo sa týka úpravy pracovného času počas tropických dní, zamestnávateľ môže (nie je to však jeho povinnosť) upraviť pracovný čas na pracovisku počas mimoriadne teplých dní, t. j. dní, počas ktorých teplota vonkajšieho vzduchu nameraná v tieni dosahuje hodnotu vyššiu ako 30 stupňov Celzia. Môže tak urobiť skrátením pracovnej doby alebo jej rozdelením či posunutím začiatku pracovnej doby tak, aby bola dodržaná únosná tepelná záťaž podľa vyhlášky. Úprava pracovného času je ponechaná na dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancami, príp. zástupcami zamestnancov, ak títo u zamestnávateľa pôsobia.

Mikroklimatické podmienky

Zamestnávateľ má na pracovisku pre zamestnancov zabezpečiť optimálne mikroklimatické podmienky ako v teplom tak aj chladnom období roka. Optimálna teplota pre teplé obdobie roka pre práce vykonávané posediačky s minimálnou pohybovou aktivitou (napr. administratívne práce), prácu vykonávanú posediačky spojenú s ľahkou manuálnou prácou rukami a ramenami (práca s PC, laboratórne práce, zostavovanie alebo triedenie drobných ľahkých predmetov) je vo výške 23 - 27°C, pričom prípustná teplota pre toto obdobie roka je 20 - 28°C.

Pri prekročení prípustných hodnôt mikroklimatických podmienok poskytne zamestnávateľ v zmysle vyhlášky zamestnancom pitnú vodu zdarma, bezprostredne na mieste výkonu práce a pri záťaži teplom aj také nápoje navyše, ktorými sa dopĺňa strata tekutín a minerálnych látok stratených potením a dýchaním. Poskytované nápoje musia mať primeranú teplotu.

Hláste úradom

Žiadny zamestnávateľ by nemal podceňovať hoci aj len krátkodobú záťaž zamestnancov teplom pri práci počas tropických dní, a preto je vhodné, aby realizoval na svojom pracovisku také opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu zdravia zamestnancov pred záťažou teplom počas letného obdobia.

V prípade neplnenia si povinností zamestnávateľa v súvislosti so zabezpečením vhodných pracovných podmienok na pracovisku, môžete sa ako zamestnanec obrátiť so svojím podnetom na regionálny úrad verejného zdravotníctva. V prípade porušenia predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci alebo pracovnoprávnych predpisov zamestnávateľom sa môžete obrátiť na príslušný inšpektorát práce.

Autorka je advokátka a partnerka, alia nciaadvokátov ak, s.r.o.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Kratšie v práci kvôli horúčavám?
Kratšie v práci kvôli horúčavám?
Kratšie v práci kvôli horúčavám?
Kratšie v práci kvôli horúčavám?