Fedom uprednostňovaný scenár „mäkkého pristátia“ je pre investorov najlákavejšou vyhliadkou, pokiaľ ide o budúci vývoj americkej ekonomiky. Viacerí ekonómovia však situáciu vidia inak. Tí sa paradoxne zhodujú na tom, že krátka recesia by mohla finančným trhom pomôcť viac ako preferovaný variant, v ktorom sa Spojené štáty recesii kompletne vyhnú.
Mäkké pristátie je charakterizované postupným spomalením HDP len do takej miery, aby nepredstavovalo hrozbu pre životnú úroveň obyvateľstva a finančné zdravie subjektov. To v porovnaní s recesiou neznie až tak katastroficky.
Ekonómovia sa ale boja, že spomalenie môže zájsť až do stagflácie. V takomto prípade ekonomika prechádza obdobím, ktoré je sprevádzané vysokou infláciou, vysokou nezamestnanosťou a stagnujúcim ekonomickým rastom
Stagflácia predstavuje pre centrálne banky a politikov veľkú výzvu. Riešenie si totiž vyžaduje vyvážený prístup, keďže cieľom je skoordinovanie oboch hlavných problémov - skrotenie inflácie a simultánna podpora ekonomického rastu.
Akcie energetických firiem výrazne prepadli. Prišiel čas na ich nákup?
Recesie sú dôležité
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?