Po krátkom období rastu cien ropy prišiel zásadný obrat. Minulý týždeň už vo štvrtok klesli ceny ropy na najnižšiu úroveň za sedem týždňov. Dôvodom boli obavy, že šírenie nového respiračného vírusu v Číne môže znížiť dopyt po palivách podobne ako epidémia SARS pred takmer 20 rokmi.
Nový koronavírus sa už rozšíril aj do Severnej Ameriky a Európy. Vyvoláva to spomienky na epidémiu náhleho akútneho respiračného syndrómu SARS v rokoch 2002 až 2003. Aj tá vypukla v Číne, odkiaľ sa šírila ďalej, pričom zabila približne 800 ľudí.
Narušila vtedy hospodársky rast a spôsobila pokles cestovného ruchu. Čína sa v súčasnosti snaží zabrániť šíreniu vírusu karanténou a ďalšími opatreniami. Úrady v krajine už obmedzili pohyb takmer 46 miliónom ľudí.
Cenový pád
Na konci týždňa pokles cien pokračoval. Marcový kontrakt na americkú ropu WTI zlacnel na 54,19 dolárov za barel (159 litrov).
Cena WTI počas uplynulého týždňa klesla približne o 7,5 percenta, čo bol jej najprudší týždňový pokles od mája 2019, keď stratila takmer 9 percent.
Cena severomorskej ropy Brent s marcovým kontraktom sa znížila na 60,69 dolárov za barel.
Na začiatku tohto týždňa cenový pád pokračoval. Ceny ropy klesli o viac než 2 percentá a zaznamenali niekoľkomesačné minimá.
Na margo situácie saudskoarabský minister energetiky princ Abdalazíz bin Salmán uviedol, že vývoj v Číne pozorne sleduje a je presvedčený o tom, že vírus sa podarí dostať pod kontrolu.
Podľa neho vývoj na trhu ovplyvňujú mimoriadne negatívne očakávania niektorých účastníkov, pričom rovnaký extrémny pesimizmus sa prejavil v roku 2003 počas vypuknutia epidémie SARS.
Zároveň dodal, že členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti ako Rusko sú v prípade potreby schopné reagovať a trh stabilizovať.
Vývoj spojený so šírením koronavírusu v Číne má však zatiaľ na trhy výraznejší vplyv než ubezpečovanie Saudskej Arábie a cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesla pod 60 USD za barel (159 litrov) a cena americkej WTI pod 53 USD/barel.
Brent sa v pondelok na záver obchodovania predával po 59,03 dolára za barel a ropa WTI klesla na 52,89 dolárov za barel.
Spotreba sa zníži
Analytici z banky Goldman Sachs z vývoja cien vyvodzujú, že globálny dopyt po rope klesne o 260-tisíc barelov denne, čo by mohlo viesť k poklesu ceny ropy o 3 doláre. To súvisí najmä s obmedzeniami týkajúcimi sa cestovného ruchu a tým aj leteckej dopravy.
Ak sa situáciu nepodarí včas zvládnuť, pokles môže dosiahnuť až 6 dolárov, podobne ako v roku 2003 pri vrcholiacej epidémii SARS. To sa môže stať slôr, než stihne OPEC zareagovať.
Navyše podľa pravidelných týždenných štatistík americkej agentúry EIA zásoby ropy v USA v 3. týždni síce mierne klesli (o 0,6 percenta resp. 2,5 milióna barelov), ale dosahujú 428,5 milióna barelov.
Celková týždenná ropná produkcia USA v danom týždni vzrástla o 100-tisíc barelov na 13 milióna barelov denne. Pred rokom sa pohybovala produkcia na úrovni 11,900 milióna barelov.
Americká ropa Zdroj: Getty Images
Zlatu sa darí
Kým pesimizmus obchodníkov poznačil cenu všetkých komodít, darí sa zlatu.
Investori skupujú žltý kov a vyháňajú jeho cenu nahor. Na začiatku tohto týždňa prekročila v Londýne hranicu 1 580 dolárov za troyskú uncu.
Predpoludním to bolo 1 583,45 dolárov, na záver obchodovania 1 580,10 dolárov za uncu.
Striebro sa vyšplhalo na 18,295 dolárov za uncu.
V USA sa cena žltého kovu dostala až nad 1 588 dolárov za uncu, čiže do blízkosti svojho sedemročného maxima.