Euro sa po tomto vyjadrení dostalo pod tlak na väčšine menových párov. EURUSD sa včera prepadol až k úrovni 38,2 percenta Fibinacciho ústupu, od ktorej sa podvečer odrazil a dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 1,3814.
Zdroj: Foto - SITA / AP
Tento Weidmannov (na obrázku vpravo) komentár potvrdil naše očakávania, že v eurozóne je možné očakávať v najbližších mesiacoch ďalšie uvoľnenie a týmpádom aj náš výhľad, že pre EURUSD existuje výrazne viac priestoru pre pokles ako pre rast. Najmä keď sa po minulotýždňovej tlačovej konferencii šéfky FEDu Yellenovej posunuli očakávania trhov ohľadom prvého zvyšovania úrokových sadzieb v USA o niekoľko mesiacov dopredu.
Akcie sa včera obchodovali v zelených číslach, Európske dokonca výrazne. Paneurópsky index EuroStoxx50 ukončil obchodovanie so ziskom 1,43 % a širší americký index S&P500 so ziskom 0,44 %. Mierne v zelenom sa obchodujú európske akcie aj v úvode dnešného obchodovania. Pondelkové strany hlavných indexov sú teda vymazané.
Akcie rástli od rána, nie je teda možné povedať, že by za tým stála nejaká konkrétna udalosť. K pozitívnym faktorom môžeme okrem úvah o kvantitatívnom uvoľňovaní zo strany ECB pripísať aj rast Conference Board indexu americkej spotrebiteľskej dôvery na šesťročné maximum 82,3b. (oč. 78,7b.).
Ďalšie včerajšie čísla jemne sklamali – nemecký IFO index podnikateľskej dôvery klesol zo 111,3b. na 110,7b. (oč. 110,9b.) a anualizované predaje nových domov v USA klesli zo 455 tis. na 440 tis. (oč. 447 tis.). Akcie to ale príliš nezaujímalo, vyzerá to tak, že súčasné úrovne sú pre mnohých investorov atraktívne a korekcie nadol využívajú ako príležitosť pre nákup.
Ohľadom pokračovania rastového trendu v krátkodobom horizonte sme však pri akciách opatrní – aj naďalej sú totiž prítomné rizikové faktory – znižovanie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany FEDu, situácia na Ukrajine a netreba zabudnúť ani na sériu zlých dát z Číny.
Aj naďalej sa darí austrálskemu doláru. Ten sa dokázal udomácniť nad rezistenciou okolo úrovne 0,913 a dnes ráno sa dokonca dostal nad úroveň 0,92, kde bol naposledy pred štyrmi mesiacmi. Dnes ráno o 9:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,9208.
Včera pre austrálsky dolár žiadna nová správa nedošla, dnes ráno ho podporil prejav guvernéra centrálnej banky Stevensa. Ten ale nebol úplne jastrabí, Stevens sa síce vyjadril pozitívne k stavu ekonomiky, zopakoval však nesúhlas s vysokým kurzom.
Ochotu obchodníkov nakupovať austrálsky dolár podčiarkuje aj fakt, že sa mu v tomto týždni darí aj napriek zlým správam z Číny, ktorá ja najväčším obchodným partnerom Austrálie. Z nášho pohľadu ešte AUDUSD priestor pre rast má, predovšetkým vďaka zmene kurzu centrálnej banky, ktorá prednedávnom upustila od ochoty ďalej znižovať úrokové sadzby. Nevylučujeme však ani pohyb v bočnom trende, pokiaľ by prílev slabých dát z Číny pokračoval.
Darí sa aj kanadskému doláru, ktorý koriguje minulotýždňové straty. Tie ho poslali voči americkému doláru na najnižšiu úroveň od roku 2009. Z nášho pohľadu tieto úrovne pre kanadský dolár nie sú príliš opodstatnené, a vidíme priestor pre pokračovanie tejto korekcie. Dnes ráno o 9:30 sa USDCAD obchoduje na úrovni 1,1193.
Dnes je makroekonomický kalendár poloprázdny. Zo správ, ktoré môžu výraznejšie prehovoriť do obchodovania dorazia len februárové jadrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby z USA (13:30; oč. 0,3 % m/m). Na novozélandskom dolári sa ešte vo večerných hodinách bude sledovať februárové saldo obchodnej bilancie (22:45; oč. +600 mil. NZD).
Autor je analytik X-Trade Brokers.