Prvé zareagovali svetové akcie, ktorých cena vystrelila nahor a dosiahla až päťročné maximá. Podobná situácia bola aj pri dlhopisoch, lebo sa odložilo ukončovanie programu nákupu aktív. Komodity sú už druhý týždeň v pluse , pričom nahor ich potiahli najmä drahé kovy.

Po obnovení fungovania americkej štátnej správy by sa mohla čoskoro objaviť aj veľmi sledovaná týždenná správa vydávaná Komisiou pre obchodovanie s komoditami, čím by sa na trh dostávali opäť relevantné správy a neobchodovalo sa len na základe dohadov a špekulácií.

Ropa závislá na Číne

Správy o oživení čínskej ekonomiky v treťom štvrťroku mali na cenu ropy pozitívny vplyv. Čína je druhým najväčším odberateľom ropy na svete a oznámené dáta tak aspoň zmiernili obavy o ďalší rast. Ropné trhy sú už totiž na vývoji v Číne závislé.

Konšpiračné zlato

Zdroj: SITA / AP

Rozdiel medzi lacnejšie ropou WTI a typom Brent je zatiaľ stále veľký, lebo zásoby americkej ropy rástli kvôli nižšiemu dopytu zo strany rafinérií. American Petroleum Institute uviedol, že zásoby ropy v USA sa v minulom týždni zvýšili o šesť miliónov barelov, čo bolo výrazne nad očakávaniami analytikov.

Cena ropy Brent sa v uplynulom týždni zasekla na úrovni 110 dolárov za barel. Ropa WTI sa obchodovala pod 100 dolármi za barel. Vládne štatistiky o zásobách ropy a zemného plynu by mali byť obnovené v budúcom týždni.

Konšpiračné zlato

Pre drahé kovy boli priaznivé špekulácie o tom, že výpadok činnosti americkej vlády spôsobí oddialenie rozhodnutia obmedziť program nákupu dlhopisov v USA. Cena platiny a paládia stúpla najmä vďaka údajom z Európy o raste predaja áut v septembri o 5,5 percenta na 1,19 milióna kusov. Zásluhu na tom má najmä Španielsko, kde vláda odštartovalka podporný program, v rámci ktorého štát prispeje na kúpu automobilu sumou 2-tisíc eur.

Situácia so zlatom bola komplikovanejšia. Nikto presne nevie čo sa stalo, ale cena v určitom momente raketovo vyskočila. Vo štvrtok v ranných hodinách SEČ, kedy sa na burze Comex, zobchoduje len niekoľko stoviek kontraktov, dorazila na trh vlna nákupných prikazov v hodnote 2,34 miliardy dolárov. Zobchodovalo sa 18-tisíc kontraktov, čo zodpovedá 1,8 milióna unciam zlata. To vyhnalo cenu za desať minút o tri percentá vyššie a určilo smer vývoja pre nasledujúcich 12 hodín, pretože to spustilo vlnu ďalších vopred nastavených príkazov reagujúcich na prekročenie určitého cenového prahu.

Konšpiračné zlato

Zlaté tehly Zdroj: SITA/AP

Za niekoľko minút sa zobchodvala desatina priemerného denného objemu. Keďže presne sa nevie, kto za takýmto nákupom stál, o konšpiračné teórie, v ktorých záludní miliardári manipulujú cenami žltého kovu až po zákerné počítačové algorytmy typu Matrix, nebola núdza.

O obilniny je záujem

Obilniny a olejniny v podstate stagnovali. Ryža zdražila napriek informáciám o raste produkcie v Thajsku. Zásoby ryže v Thajsku, ktoré je jedným z kľúčových exportérov na svete, rastú na rekordné úrovne. Farmári pestujú viac ryže pod vplyvom vládnych opatrení na jej výkup.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva odhadlo, že thajské zásoby se v marketingovom roku 2013 až 2014 zvýšia o takmer štvrtinu na 15,5 milióna ton. Globálna produkcia by sa tak mala zvýšiť o 1,7 percenta na historické maximum 476,8 milióna ton. Thajská vláda vo svojom programe na výkup ryže, ktorú vykupuje za vyššiu cenu ako je trhová, podporuje miestych farmárov. Od septembra 2011 na to minula už v prepočte 21,6 miliardy dolárov, čo je až trinásť percent z aktuálneho fiškálneho rozpočtu. Hrozí, že krajina kvôli tomu nedosiahne vyrovnaný rozpočet, z čoho pramenia ďalšie porblémy.

Narastajúci dopyt po pšenici vypestovanej v Európe a v USA spôsobil v závere minulého týždňa jej zdražovanie. V týždni končiacom sa 10. októbra sa množstvo pšenice z USA pripravené na export viac než strojnásobilo v porovnaní s rovnakým obdobím vlani. K 15. októbru v Európe boli udelené licencie na vývoz 8,02 milióna ton pšenice na obdobie končiace sa 1. júlom. To je najviac za posledných desať rokov. Decembrová pšenica sa na CBOT vďaka tomu posilnila na 705,75 centov za bušel (27,216 kg).

Cenu sóje zvýšili minulotýždňové informácie z USA o výdatných dažďoch, vďaka ktorým sa oneskoruje zber úrody.

Kakao znovu rekordne

Kakao zdraželo na viac ako dvojročný rekord. Asociácia ázijských spracovateľov kakaa uviedla, že v treťom kvartáli sa objem spracovaných kakaových bôbov v regióne zvýšil medziročne o dvanásť percent. V USA stúpla spotreba v treťom štvrťroku o 8,3 percenta, čo výrazne prekonalo očakávania analytikov.

Cukor zhorel

Cena cukru na newyorskej burze vzrástla na takmer ročné maximum, napriek tomu, že sa očakáva v Brazílii rekordný zber cukrovej trstiny. Za prudkým zdražením je požiar, ktorý vypukol v brazilskom prístave. Zasiahol tri sklady, ktoré vlastní spoločnosť Copercugar SA. Každý má kapacitu viac než 100-tisíc ton. Futures kontrakt na surový cukor s dodávkou v marci za dve hodiny zdražel o viac než než osem percent. Aktuálne sa cena pohybuje na úrovni 19,40 centov za libru (0,4536 kg).

Komodity na svetových burzách
(stav k 21. októbru 2013, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 109,64 0,18 -4,36
WTI (USD/b) 99,22 11,82 6,75
Zlato (USD/troy) 1 317,50 -23,70 -27,16
Striebro (USD/troy) 22,09 -31,33 -34,45
Meď (USD/t) 7 225 -9,09 -13,22
Hliník (USD/t) 1 803,50 -6,74 -10,97
Nikel (USD/t) 14 309,50 -13,39 -17,32
Olovo (USD/t) 2 168,25 5,31 0,53
Zinok (USD/t) 1 905,25 4,94 0,18
Cín (USD/t) 22 757 10,87 5,84
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco