Ceny komodít pokračovali minulý týždeň v oslabovaní. Výnimku tvorila len ropa West Texas Intermediate (WTI). Na komodity tlačila zhoršujúca sa situácia v eurozóne. Po Taliansku sa problémy prelievajú do Španielska a Francúzska. Investori predávali predovšetkým rizikovejšie pozície, pričom najviac padala ceny obilnín a olejnín. Veľmi zlá nálada panovala aj v sektore drahých kovov.

Ropa odolala

Cenám ropy sa v posledných dňoch podarilo zastaviť predchádzajúci prepad. Nové sankcie voči Iránu a možnosť vojenskej akcie prevážili nad pretrvávajúcimi obavami týkajúcimi sa zdravia rozvinutých ekonomík a s ním súvisiacich vyhliadok dopytu po energiách. Generálna riaditeľka Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Maria van der Hoevenová ešte cez víkend pred novinármi zdôraznila, že ak ceny ropy neklesnú zo súčasných úrovní, oživenie globálnej ekonomiky bude ohrozené. Negatívne dopady treba podľa nej očakávať najmä v chudobnejších krajinách. Saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco obratom pripomenula, že ani možné spomalenie rastu svetovej ekonomiky v dôsledku dlhovej krízy v Európe nezníži dopyt po rope.

Severomorská ropa Brent sa v súčasnosti predáva za približne 107 dolárov za barel, pričom nad hranicou 100 dolárov sa drží nepretržite už od februára. Americká ľahká ropa WTI, ktorej cena bola z logistických dôvodov v minulých mesiacoch výrazne nižšia, postupne zdražuje a v súčasnosti stojí približne 97 dolárov za barel.

Pre ropu WTI bola minulý týždeň významná správa, že spoločnosť Enbridge and Enterprise Partners, ktorá vlastní severný ropovod vedúci do zásobníkov v Cushingu, zmení tok ropy. Vďaka tomu bude možné odčerpávať ropu zo zásobníkov. Informácia spôsobila prudké zúženie rozdielu cenami ropy Brent a WTI z 18 na približne deväť dolárov. Spoločnosť Goldman Sachs predpokladá, že v priebehu šiestich mesiacov by sa rozdiel mohol znížiť až na 6,5 dolára. WTI sa k Brentu priblíži aj napriek tomu, že táto akcia, ak ju regulátor schváli, sa neodohrá skôr ako v druhom kvartáli 2012.

Komodity padali pre obavy z novej krízy
Zdroj: Nabil al-Jurani

O paládium je menší záujem

Za uplynulý týždeň sa tiež najvýraznejšie od septembra oslabila cena zlata. V Londýne klesla cena za týždeň z 1 773 na 1 719 dolárov za troyskú uncu. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX, naopak, zdraželi o 4,90 dolára na 1 725,10 dolára za uncu. Spotová cena striebra vzrástla o 1,8 percenta na 32,26 dolára.

Pokles ceny zlata by bol možno ešte väčší, nebyť správy World Gold Council o dopyte v treťom štvrťroku. Ten bol na úrovni 1 054 ton, čo je o šesť percent viac ako vlani v rovnakom období. V dolárovom vyjadrení predstavovala spotreba rekordných 57,7 miliardy dolárov. Ťahúňom sa stal predovšetkým investičný dopyt, ktorý vzrástol medziročne o 33 percent na rekordných 468 ton. Centrálne banky počas tretieho štvrťroka skúpili 148,4 tony zlata, čo je najväčší nákup za uplynulých desať rokov. Najviac nákupov sa uskutočnilo v septembri, kedy cena ostro spadla z maxima na úrovni 1 931 dolárov.

Pod 600 dolárov za uncu sa dostalo paládium, ktoré za jediný týždeň stratilo spomedzi všetkých komodít najviac – 7,5 percenta. Podľa spoločnosti Johnson Matthey, ktorá je najväčším producentom autokatalyzátorov na svete, by v tomto roku mal byť na trhu s paládiom prebytok vo výške 725-tisíc uncí. Vlani bol pritom deficit 530-tisíc uncí. Dôvodom je prepad spotreby v klenotníctve, kvôli ktorému by sa celkový dopyt mal medziročne znížiť o 8,7 percenta. V prípade platiny predpokladá spoločnosť prebytok vo výške 195-tisíc uncí.

Osejú viac obilnín

Podľa analytickej firmy Oil World plánujú argentínski farmári zväčšiť obilninami osiatu plochu o 6,8 percenta na 4,87 milióna hektárov. V Brazílii by sa mala osiata plocha zväčšiť o 5,1 percenta na 14,6 milióna hektárov. Navyše sa vďaka dobrému počasiu v západnej Austrálii predpokladá zdvojnásobenie tamojšej úrody pšenice. Austrália by mala podľa odhadu Cotton Australia o štvrtinu zvýšiť i produkciu bavlny.

Cena kávy minulý týždeň stagnovala. Podľa spoločnosti Flavour Coffee by Brazília mala v novembri vyviesť tri milióny vriec (po 60 kg) kávy, čo je oproti minulému roku mierny pokles. V októbri bol vývoz na úrovni 3,09 milióna, pričom pred rokom bol októbrový export 3,5 milióna vriec.

Na dvojročné minimum sa na burze ICE Futures prepadla cena kakaa. Reagovala na vysoké dodávky kakaových bôbov z Ghany a Pobrežia slonoviny. Cena cukru zasa bola pod tlakom informácií, že Rusko zdvojnásobilo produkciu cukrovej repy na rekordných 48 miliónov ton. Vďaka tomu by sa krajina mala stať čistým exportérom cukru.

Komodity padali pre obavy z novej krízy

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP