Už v nasledujúci deň sa však trend otočil. Cena drahých aj priemyselných kovov tiež mieri na juh. Prekvapilo aj kakao. Mierne sa dvíha aj cena kukurice a ryže, no prudko zdraželi pomaranče. Pomarančový koncentrát je najdrahší od roku 2012.

OPEC je optimista

Globálny dopyt po rope v tomto roku podľa prognózy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) stúpne o 1,23 milióna barelov denne na úroveň 94,27 milióna barelov denne. Kartel to uviedol vo svojej pravidelnej mesačnej správe. V budúcom roku organizácia očakáva rast globálneho dopytu po rope o 1,15 milióna barelov denne na 95,42 milióna barelov denne.

Rast dopytu bude podľa kartelu v budúcom roku naďalej pochádzať najmä z Indie, Číny a USA. OPEC zároveň predpokladá, že ponuka ropy zo strany producentov, ktorí nie sú jeho členmi, sa v tomto roku zmenší o 610 tisíc barelov denne na úroveň 56,32 milióna barelov denne.

Komodity lacnejú, nie však pomaranče

Redukciu ťažby roby v súčasnosti nikto neberie vážne Zdroj: SITA / AP

Zatiaľ to však tak nevyzerá. Počet ťažobných zariadení v USA stále rastie a to už desať týždňov. To naznačuje, že ťažiari dokážu fungovať aj pri súčasných cenách ropy.

Ceny ropy pritom vzrástli v strede minulého týždňa o viac než 1,5 percenta, k čomu prispeli informácie o výraznom poklese ropných zásob v USA. Podľa Amerického ropného inštitútu (API) sa ropné zásoby v Spojených štátoch za predminulý týždeň znížili o viac než 12 miliónov barelov.

Ekonómovia pritom počítali s ich rastom zhruba o 200-tisíc barelov. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s termínom dodavky v novembri sa zvýšila na 48,73 dolára za barel. Treba však pripomenúť, že pod rast sa podpísala aj tropická búrka Hermine, ktorá ťažbu ropy v USA dočasne obmedzila.

Zlato odpočíva

Cena zlata minulý týždeň aj stúpala aj klesala. Hoci na začiatku týždňa bol v USA voľný deň, už v nasledujúci deň cena žltého ku rástla až nad 1 352 USD za troyskú uncu. Tam sa cena držala skoro jeden deň, no potom začala klesať. Pokles bol kontinuálny a vydržal až do konca týždňa, keď sa dostal na hodnoty so začiatku týždňa.

Správy, ktoré v súčasnosti ovplyvňujú obchodníkov so zlatom sú väčšinou spojené s tým, čo budú či nebudú robiť centrálne banky. Zlata je však na trhu dostatok. Občasný rast ceny spôsobujú najmä špekulatívne nákupy.

Cena striebra sa pohybovala podobne ako cena zlata. Vystúpila až nad 20 dolárov a následne klesala, ale omnoho viac ako pri zlate. Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1 327,8 dolára, čo bolo o 3 doláre menej ako týždeň predtým a cena striebra skončila týždeň na 19,03 dolára, čo bolo medzitýždenne o 39 centov menej.

Pomer ceny zlata a striebra je v súčasnosti 1 ku 69,77 čo znamená, že na nákup gramu zlata je potrebných 69,77 gramov striebra.

Kovy sa prepadli

Ceny priemyselných kovov na začiatku tohto týždňa zaznamenali výrazný pokles cien. Meď sa dostala na najnižšiu úroveň za ostatné dva mesiace, ceny niklu utrpeli najväčší prepad za mesiac. Ešte týždeň predtým prichádzali z trhu optimistické správy o stúpajúcich cenách. Paralelne sa vyvíjali aj ceny akcií ťažobných spoločností, napríklad akcie ťažiarskeho obra BHP Billiton klesli až o 5 percent.

Meď, ktorú mnohí stále považujú za ukazovateľ zdravia svetovej ekonomiky, klesla na až na 4 582 USD za tonu, čo je týždňový pokles o 1,1 percenta a najnižšia úroveň od 20. júna. Na trhy dorazili signály, že dodávky tohto priemyselného kovu sú viac než dostatočné. Prepad ceny môže súvisieť aj s ukončením štrajku v bani spoločnosti Codelco v Čile.

Komodity lacnejú, nie však pomaranče

Štrajk v spoločnosti Codelco skončil, ceny medi rastie Zdroj: SITA

Nikel s termínom dodávky o tri mesiace sa na Londýnskej burze kovov (LME) prepadol až o viac ako 4 percentá na 9 950 dolárov za tonu. Zinok v Londýne zlacnel o 1,4 percenta na 2 259 dolárov za tonu a obdobný pokles postihol aj olovo, ktoré sa obchodovalo za 1 868 dolárov za tonu, čo predstavuje medzitýždenný pokles o 1,8 percenta.

Inšpirácia pre obchodníkov prišla z akciových trhov v Ázii a Európe. Tie kvôli obavám z možného vývoja menovej politiky centrálnych bánk klesli najviac od júnového britského referenda o brexite.

Na ďalší vývoj cien priemyselných kovov budú mať teraz vplyv najmä údaje o vývoji v čínskom spracovateľskom sektore. Tie by mohli ukázať, či je výpredaj kovov prejavom averzie k riziku, alebo ide o dôsledok útlmu ekonomiky.

Kakao pod tlakom

Z agrokomodít sa v uplynulom týždni mimoriadne nedarilo kakau. Najaktívnejší decembrový futures kontrakt na kakao v závere týždňa zaznamenal prepad o viac než 4 percentá v reakcii na správy z Pobrežia slonoviny.

Krajina pri nesplnení náležitostí v exportných dokumentoch mohla zrušiť a následne ponúknuť znovu na export až 250-tisíc ton kakaových bôbov, čo predstavuje necelých 15 percent z celkovej tohtoročnej produkcie.

Ceny kakaa boli pod tlakom už v predchádzajúcich týždňoch najmä kvôli výdatným a blahodarným dažďom v západne Afrike, kde sa pestuje rozhodujúca časť globálnej produkcie. Najaktívnejší decembrový futures kontrakt na kakao na burze ICE Futures U.S. klesol o 123 dolárov na 2 762 dolárov za tonu, čo je najnižšia úroveň od februára.

Pomaranče na cenovom rekorde

Kombinácia daždivého počasia a premnoženia chrobáka, ktorý šíri na pomarančových stromoch chorobu spôsobili, že z najobľúbenejšieho raňajkového nápoja sa stáva luxus. Futures na džús zdraželi najviac za ostatné štyri roky.

Komodity lacnejú, nie však pomaranče

Pomaranče na Floride ohrozuje choroba Zdroj: SITA

V Brazílii nadmerné dažde zvýšili hrozbu hubového ochorenia porastov, ktoré môže, podľa výskumu univerzity v Sao Paule, znížiť produkciu plodín. Na Floride zas hmyz oslabuje produkciu šírením choroby, ktorá napáda plody.

Obchodovanie s pomarančovým džúsom v New Yorku vzrástlo za posledný rok o 59 percent kvôli klesajúcim zásobám. Produkcia na Floride môže klesnúť až o 26 percent oproti predchádzajúcemu roku.

Cena za novembrovú dodávku pomarančového džúsu vyskočila na ICE Futures až o 2,1 percenta. Výrazný nárast bude pravdepodobne zvyšovať náklady spoločnostiam, ako je napríklad PepsiCo a Coca-Cola Co. Cena sa totiž vyšplhala až takmer k 200 centov za libru, na začiatku roka to bolo približne 140 centov.

Komodity na svetových burzách
(stav k 12. septembru 2016, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 48,32 0,37 275,85
WTI (USD/b) 46,29 3,72 288,37
Zlato (USD/troy) 1 324,60 20,39 350,80
Striebro (USD/troy) 18,72 28,40 380,77
Meď (USD/t) 4 628,75 -14,13 221,55
Hliník (USD/t) 1 549,50 -4,40 257,98
Nikel (USD/t) 10 033,25 -2,31 265,80
Olovo (USD/t) 1 872,50 10,20 312,62
Zinok (USD/t) 2 251,25 24,74 367,08
Cín (USD/t) 19 085 21,25 354,02
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco