Cena kukurice sa dostala na päťmesačné maximum a cez víkend vzrástla jej cena takmer o 4 percentá. Podobne je na tom i pšenica. Tá sa obchoduje na dvojmesačných maximách a cez víkend stúpla o viac než 6 percent. V USA dražie aj mäso, pretože stavy hospodárskych zvierat sú nízke a navyše ošípané zavíja smrteľný vírus.

Oživenie na trhu so zlatom

Darilo sa aj zlatu, ktoré od začiatku roka zdraželo už takmer o 10 percent na 120 USD za troyskú uncu. Obdobie rastu cien sa krylo s obdobím negatívnych zápožičných sadzieb na zlato GOFO – sadzba za ktorú si požičiavajú medzi sebou zlato banky.

Dvojmesačná sadzba sa na konci minulého týždňa dostala po dvoch týždňoch na nulu a je pravdepodobné, že jednomesačná ju bude nasledovať. Rastúce GOFO sadzby naznačujú návrat likvidity do medzibankového trhu so zlatom a potenciálny pokles cien komodity.

K tom u však pristupuje zhoršená geopolitická situácia, ktorá, naopak, cenu drahých kovov dvíha. Počet nákupných pozícií na zlato je v súčasnosti najvyšší za posledných 14 mesiacov. Podľa CFTC (Commodity Futures Trading Commision) vzrástol ich počet o 25 percent. Celkový stav dosiahol 113 911 futures kontraktov a opcií. Počet nákupných pozícií osemnástich najviac obchodovaných komodít vzrástol o 16 percent na celkových 1,45 milióna kontraktov. Ide o najvyšší údaj od apríla 2011.

Ropa z Ruska zatiaľ tečie

Cena ropy sa pohla nahor. Pozoruhodné však minulý týždeň bolo, že cenový rozdiel medzi ropou Brent a WTI sa počas štvrtkového obchodovania znížil na 6,56 USD na barel, čo je najnižšia hodnota od 4. októbra. Na začiatku tohto týždňa však cena ropy WTI doslova vystrelila nahor. Podobne sa správala aj ropa Brent, obchodovaná v Londýne.

Ruská armáda kontroluje prakticky celý Krym a Ukrajina sa zatiaľ vyhýba akémukoľvek priamemu konfliktu, ale o to vehementnejšie sa dožaduje pomoci od západných krajín. Tie pripravujú sankcie, ktorými by chceli Rusko potrestať. Ak sa bude konflikt na Ukrajine, resp. na Kryme stupňovať, je rast ceny ropy viac než istý.

Ropa WI s dodávkou v apríli sa obchodovala na úrovni 104,92 UD za barel a Brent za 111,2 USD/b. Podľa analytikov by sa WTI mohla čoskoro dostať nad hranicu 110 USD či dokonca aj 120 USD/b. Podľa agentúry Bloomberg si však v dôsledku Krymského konfliktu môže ropa pripísať prirážku maximálne 5 USD/b.

Výraznejšie zdražovanie by sa konať nemalo. Trh s ropou je totiž zásobný v súčasnosti dobre, skladové zásoby sú dostatočné. Okrem iného produkcia ropy v USA sa podľa Energy Information Administration dostala na 25-ročné maximum na úroveň 8 miliónov barelov denne. Zdražovanie komodity v posledných dňoch však súvisí i s očakávanými odstávkami rafinérií v USA, ktoré sa chystajú na jarnú údržbu.

Plynové otázniky

Nestála situácia však môže ovplyvniť skôr ceny plynu. Tie poskočili podobne ako v januári 2009, kedy Rusko zastavilo dodávky plynu do Európy vedúce cez Ukrajinu. Vtedy išlo o spor o prepravné podmienky a samotné ceny plynu pre Ukrajinu.

V súčasnosti je však situácia odlišná. Európske štáty disponujú veľkými zásobami komodity a vďaka miernej zime, najmiernejšej od roku 2008, z nich nepoužili ani polovicu. Celkový dopyt starého kontinentu po plyne tak bol za vlaňajšok najnižší od roku 1999.

Okrem toho je úplne funkčný plynovod Nord Stream, ktorý po dne Baltického mora privádza ruský plyn do Nemecka. Vďaka tomu sa podiel prepravy plynu cez Ukrajinu znížil z 80 percent na 50. Okrem toho na bezproblémových dodávkach má záujem aj samotné Rusko. Príjmy jeho rozpočtu tvoria z polovice práve tržby za plyn a ropu.

Ruský koncern Gazprom minulý týždeň uistil svojich odberateľov, že dodávky plynu do Európy nie sú ohrozené. To sa však môže razom zmeniť v prípade uvalenia sankcií voči Rusku, ktoré rozhodne nie je zhovievavé k ukrajinskej vláde. V sobotu pohrozil Gazprom, že uvažuje o zrušení dohody z minulého roku, ktorá zaisťovala Ukrajine zvýhodnené ceny plynu. K tomuto chce pristúpiť, ak Ukrajina nesplatí viac než 1,5 mld. USD dlh za už dodaný plyn.

Pšenica reagovala

Na udalosti na Kryme promptne zareagovala aj cena pšenice. Aspoň na prvý pohľad vyzeralo zvýšenie cien práve na ukrajinsko-ruský konflikt. Situácie je však zložitejšia. Najväčší medzimesačný nárast ceny pšenice, ktorý bol najväčší od roku 2012 bol najmä reakciou na špekulácie, podľa ktorých neobvykle mrazivé počasie v ostatných troch mesiacoch zničilo obilniny v USA.

Mrazy na Veľkých pláňach a hlavných pestovateľských oblastiach zhoršili kvalitu porastov najmä v Texase a Kansase. Dlhodobá predpoveď počasia tiež nie je optimistická, lebo hovorí o suchu, ktoré by mohlo porasty zničiť ešte viac ako doterajšie mrazy.

Futures kontrakty na pšenicu s májovým termínom dodávky zdraželi v závere týždňa na burze Chicago Board of Trade o 2,2 percenta na 602,25 centov za bušel (27,216 kg). Najaktívnejší futures kontrakt sa posilnil za február až o 8,4 percenta. Išlo o najväčšie medzimesačné zdražovanie od júla 2012.

Mäsa čoraz menej

Aj minulý týždeň rástla cena bravčoviny. Zdražovanie trvá už od polovice februára a v závere minulého týždňa dosiahla najväčší denný nárast, najvyšší od 7. marca vlaňajška, a dosiahol dokonca najvyšší povolený burzový limit. Preto muselo byť obchodovanie s touto komoditou nakrátko prerušené.

Spotrebitelia v USA kupujú bravčovinu ako náhradu za pridrahé hovädzie mäso, ktorého nedostatok je spôsobený nízkym stavom stád. Práve v tomto období zvažuje Rusko, že zrušilo zákaz dovozu bravčového mäsa z USA, ale len za podmienky, že mäso nebude obsahovať Ractopamin, látku stimulujúcu rast svalovej hmoty.

Situáciu so zásobovaním amerického trhu s mäsom komplikuje navyše aj nepríjemný a smrteľný vírus, ktorý už zabil množstvo ošípaných  na amerických farmách. Bravčové polovice sa aj preto predávali na burze CME na úrovni 103,85 centov za libru (0,4536 kg).

Sója zhorela ale bude jej dosť

Cena sójových bôbov dosiahla úroveň 14,44 USD za bušel (27,216 kg). Úrodu totiž ohrozujú vysoké teploty v Brazílii aj vysoká inflácia v Argentíne, ktorá zvyšuje neochotu farmárov predávať svoju úrodu. V krajine sa urodí v sezóne 2013-14 o 4,5 milióna ton sóje menej, ako hovorili odhady pred mesiacom. Celosvetová produkcia tejto komodity by mala podľa Oil World tento rok dosiahnuť 280 miliónov ton, čo je medziročne nárast 4,7 percenta a vo svete by to mala byť rekordná úroda.

Obavy, že sucho spôsobí 15 percentné zmenšenie úrody kávy v Brazílii, vyhnali cenu kávy až na úroveň 1,8125 USD za libru (0,4536 kg), čo je medziročný nárast o takmer 60 percent. Podľa brazílskej vlády mohlo ale dôjsť v niektorých častiach krajiny až k 45-perocentnému zničeniu úrody.

Komodity na svetových burzách
(stav k 3. marcu 2014, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 111,20 1,01 -4,21
WTI (USD/b) 104,92 16,42 10,41
Zlato (USD/troy) 1 349,50 -14,28 -18,70
Striebro (USD/troy) 21,46 -25,20 -29,06
Meď (USD/t) 7 013 -8,86 -13,57
Hliník (USD/t) 1 675,25 -13,14 -17,63
Nikel (USD/t) 14 695 -10,46 -15,08
Olovo (USD/t) 2 089 -4,90 -9,81
Zinok (USD/t) 2 107 6,67 1,16
Cín (USD/t) 22 995 -1,50 -6,59
1Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco