Výnimkou sú podľa denníka El País činnosti, pri ktorých by hrozilo nebezpečenstvo pracovníkovi, jeho kolegom či tretím osobám. Kontroverzný verdikt podľa niektorých len zvýši už aj tak rastúcu výrobu a spotrebu kokaínu v krajine.
„Samotná skutočnosť, že človek je pod vplyvom alkoholu alebo drog, nemôže byť trestná, ak pracovník nespôsobí svojim konaním škodu,“ interpretoval rozhodnutie súdu pre noviny El País právny expert. Podľa súdu je protiústavné vyhodiť zamestnanca z dôvodu opitosti, ak nie je ovplyvnená jeho produktivita práce a vykonávanie jeho pracovných činností.
Súd však uviedol výnimky pre práce, v rámci ktorých by hrozilo nebezpečenstvo viacerým ľuďom, napríklad vodičom, leteckým dispečerom alebo pilotom.
S iniciatívou prišli vlani dvaja študenti práva z kolumbijskej univerzity Bucaramangy, podľa ktorých príslušné ustanovenia zákonníka práce porušujú dva články ústavy – odporuje podľa nich ustanoveniu, že všetci sú si pred zákonom rovní a že krajina má pomáhať tým, ktorí „sa z dôvodu ekonomických, fyzických či mentálnych nachádzajú v stave zjavnej slabosti“. Podľa ústavy majú mať taktiež všetci pracovníci rovnaké príležitosti.