Ministerstvo tieto výhrady zatiaľ odmieta. „Ak by k tomu bola nejaká štúdia, určite sa dá o tom baviť,“ odkázal v rozhovore pre TREND generálny riaditeľ sekcie civilného práva ministerstva spravodlivosti a jeden z autorov bankrotovej legislatívy Martin Maliar.
Na Slovensku sa ľudia rýchlo a masívne zadlžujú až tak, že to musí korigovať Národná banka Slovenska. Na druhej strane máme legislatívu, ktorá umožňuje pomerne ľahko urobiť čiaru za starými záväzkami. A ak dlžník nemá majetok, môže sa dlhov zbaviť a nezaplatiť ani euro. Nevidíte v tom do budúcna morálny hazard? Neobávate sa, že sa budú bankroty zneužívať vo veľkom?
Rizikám morálneho hazardu sme čelili už pri tvorbe zákona, akurát sme boli konfrontovaní so stavom aj pred rokom 2000. Hazard vtedy častokrát robili veritelia, lebo poskytovali tovary a služby ľuďom, ktorí si to nemohli dovoliť. V dôsledku toho sa dostávali do dlhovej pasce. Nechcem súdiť, ale morálny hazard je na oboch stranách. Nielen na strane dlžníka, ktorý si vezme niečo, na čo nemá.
Ako vnímate ohlasy, že možno až polovica ľudí by vedela aspoň časť dlhov splácať a bankrot len zneužíva?
Ak by bola k tomu nejaká štúdia, že to tak je, určite sa dá o tom baviť. Z našich štatistík okolo exekučných konaní vyplýva iné. Máme
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?