V úvode tohto týždňa očakávame dôležité makroekonomické dáta a to Index nákupných manažérov, ktorý by mal ukázať rýchlosť oživenia ekonomiky v Číne a eurozóne. V zámorí a vo Veľkej Británii budú investori pozorne sledovať dáta z trhu nehnuteľností, ktoré by mali ukázať pokračovanie rastu cien domov a dáta o predaji existujúcich domov.
V Amerike ešte očakávame dáta indexu nákupných manažérov a spotrebiteľskú dôveru spolu s objednávkami dlhodobej spotreby, ktoré budú na programe v utorok, resp. v stredu. Na konci týždňa budú ohlasovať čísla o inflácii Nemecko a Japonsko.
Trh s ropou ostáva v očakávaní, ako sa bude vyvíjať situácia v Iraku. Rast ceny ropy vyvoláva nové obavy o stabilitu v Iraku po tom, čo došlo k niekoľkým útokom na severe aj západe krajiny. Irak sa v posledných dvoch rokoch stal kľúčovým producentom v rámci kartelu OPEC. K tomu prispel najmä prudký pokles vývozu ropy z Líbye.
Situácia v kľúčových ropných regiónoch na severovýchode Iraku, ktoré sú pod kurtskou nadvládou a na juhu, ktorý majú v rukách Šiiti, zostáva relatívne pokojná. Aj vďaka tomu sa cena ropy brent relatívne ustálila.
Zlato a striebro vykázali znaky oživenia po tom, čo zlato prelomilo svoj dvesto dňový kĺzavý priemer a striebro sa obchodovalo na trojmesačnom maxime. Za pozitívnym obchodovaním zlata a striebra stojí viacero udalostí.
Na jednej strane je to geopolitické riziko, predovšetkým udalosti v Iraku a na Ukrajine, ktoré pomohli zdvihnúť cenu drahých kovov, ale taktiež vyjadrenie predstaviteľov FED-u na ich poslednom zasadnutí.
Autor je analytik Saxo Bank A/S
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu