Klienti majú aktuálne na výber z dvoch možnosti:
- Ak do 22. novembra do 13-tej hodiny uzatvoria a do ING doručia komisionárskuu zmluvu s novým distribútorom, ich fondové investície budú pokračovať. Všetky ďalšie zmeny už budú riešiť s novým distribútorom.
- Ak novú zmluvu neuzatvoria, banka ich cenné papiere predá 3. decembra bez ohľadu na to, či to bude vzhľadom k situácii na trhoch výhodné alebo nie. Získanú hotovosť uloží ING na technickom účte až kým jej klienti neoznámia svoje číslo účtu.
ING preferuje Conseq
Aj keď si klient môže vybrať z viacerých distribútorov, ING Bank sa dohodla s českou spoločnosťou Conseq, ktorá sa postupne udomácňuje aj na slovenskom trhu. Vďaka dohode medzi oboma spoločnosťami bude prevod fondov k tomuto distribútorovi o niečo jednoduchší.
„Dôležité ale je, že nepreberáme automaticky celý kmeň klientov,“ upozorňuje predseda predstavenstva Consequ Richard Suida. „Sme iba odporúčanú alternatívou. Klient sa k tomuto kroku musia aktívne rozhodnúť, podpísať s nami zmluvu na otvorenie investičného účtu a vydať inštrukciu na prevedenie svojich fondov ING na tento nový účet.“
R. Suida hovorí, že budú spokojní, ak k nim prejde viac ako polovica fondových investorov. Z nich by mohla spoločnosť profitovať aj inak: „Radi by sme klientom ponúkli aj naše skúsenosti s programami pravidelných investícií, s investičnými programami životného cyklu a pod. Samozrejme, na báze fondov ING. To sú ale témy budúceho roka...“
Conseq okrem vlastnej osmičky retailových fondov zabezpečuje aj nákup najväčších svetových správcov, ako sú Franklin Templeton, BNP Paribas, ale aj ING.
Informovanie fondových investorov o ďalších krokoch nebude zabezpečovať Conseq, ale vo väčšine prípadov interná predajná sieť ING. Keďže fluktuácia je v sprostredkovateľskom segmente pomerne vysoká, je otázne, ku koľkým klientom sa naozaj dostanú tí agenti, ktorí im pred časom fondy predávali.
Ak už agent v biznise nepracuje, jeho klientov získa niekto iný a to otvára ďalšiu otázku, či bude sprostredkovateľ ochotný venovať čas komunikácii s klientom, ak mu neprinesie finančný osoh. Prípadne, či sprostredkovateľ nevyužije situáciu, aby klientovi poradil z fondov vystúpiť a radšej zainvestovať cez investičné životné poistenie, ktoré je jedným z najdrahších investičných nástrojov.
Tak či onak, ak klient odchádzajúcej ING Bank bude len pasívne vyčkávať, môže na to doplatiť. Aj keď je v súčasnosti ťažké odhadnúť, aká bude hodnota podielových jednotiek k 3. decembru, nedá sa vylúčiť, že klient na nútenom predaji prerobí. Najmä ak je v akciovom fonde s pôvodne oveľa dlhším investičným horizontom.