Premlčacia doba pri práve priznanom právoplatným súdnym rozhodnutím je v zmysle ustanovenia § 110 Občianskeho zákonníka 10 rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Teda, ak je exekúcia na vašu osobu vedená na základe rozhodnutia súdu, potom má veriteľ možnosť domáhať sa jej vymoženia (exekúciou) v lehote 10 rokov; ďalej v texte už budeme počítať s touto možnosťou.

Rozhodnutie súdu o tom, že exekučné konanie sa zastavuje z dôvodu nemajetnosti povinného (dlžníka) nie je prekážkou rozhodnutej veci, a teda nijako nebráni opätovnému začatiu ďalšieho exekučného konania na základe toho istého exekučného titulu. Stav ktorý opisujete môže reálne nastať a ako správne naznačujete, rozhodujúcou bude skutočnosť, či právo priznané exekučným titulom nebude v tom čase už premlčané.

V zmysle ust. § 112 ods 1 Občianskeho zákonníka,  ak veriteľ uplatní právo na súde a v začatom konaní riadne pokračuje, premlčacia doba od takého uplatnenia po dobu konania neplynie. Za uplatnenie práva na súde sa v tomto prípade považuje aj uplatnenie pohľadávky vašim veriteľom v exekučnom konaní. 

Ak zároveň bude splnená podmienka, že veriteľ bude riadne pokračovať v začatom konaní (t. j. napr. z vlastného podnetu nedá návrh na zastavenie exekúcie), potom premlčacia doba pohľadávky počas exekučného konania spočíva – teda neplynie. Premlčacia doba následne opätovne začína plynúť až po zastavení exekúcie z dôvodov spočívajúcich na strane dlžníka – ako je napríklad nemajetnosť dlžníka.

Uvedieme príklad.  Na základe právoplatného a vykonateľného súdneho rozhodnutia bol dlžník zaviazaný uhradiť na účet veriteľa sumu 1 000 EUR v lehote do 15. 1. 2012. Veriteľ uplatnil pohľadávku na súde v rámci exekučného konania, ktoré začalo 25. 1. 2012 a trvalo až do dňa 25. 1. 2013, kedy bolo zastavené súdom z dôvodu, že majetok povinného (dlžníka) nestačí ani na úhradu trov exekúcie. Ku dňu zastavenia exekúcie teda uplynulo spolu len 10 dní z premlčacej doby, následne jeden rok premlčacia doba neplynula (keďže prebiehalo exekučné konanie). Po zastavení exekúcie zostáva veriteľovi na začatie ďalšieho exekučného konania ešte takmer celých 10 rokov (bez úvodných 10 dní, ktoré už uplynuli pred začatím prvého exekučného konania).

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Kedy je exekúcia premlčaná
Kedy je exekúcia premlčaná
Kedy je exekúcia premlčaná
Kedy je exekúcia premlčaná