Takmer celé Slovensko sa ponorilo do tmy. Najbližších možno štyri až päť mesiacov mnohí podnikatelia budú hľadať cesty, ako v týchto regiónoch prežiť len s minimálnou pomocou štátu. Ten od nich dáva čoraz viac ruky preč.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

Našiel však nové protipandemické opatrenia, ktoré vyťahuje na tlačových konferenciách ako poslednú záchranu pred kolapsom, tentokrát nie v prvej, ani v druhej, ale v tretej vlne pandémie.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná

Mnohí si kladú otázky, či práve toto zabráni najväčším škodám v ekonomike i na zdraví. Odpovede vlády sú nejasné. Prvotné reakcie podnikateľov i verejnosti poukazujú na to, že opäť o tom s nikým neviedla žiadny dialóg a rozhodla o zmenách od stola. Po novom budú pravidlá nastavené prísnejšie než kedykoľvek predtým, ich reálny prínos v praxi sa prejaví až s odstupom času.

Zamrznutý biznis stále trpí

Každá pomoc vlády je lepšia ako žiadna. Takto pragmaticky návrhy vlády spravidla hodnotia najviac postihnuté sektory. Pre gastro a ubytovacie služby nastali opäť ťažké dni. Doteraz fungovali v čiernych okresoch, ktoré stále pribúdajú, iba cez okienka a rozvoz.

Veľa okresov je podľa COVID automatu v čiernej farbe. Na snímke okienkový predaj v Starej Ľubovni 19.
Neprehliadnite

Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde

Hotely poskytovali služby len na dlhodobé ubytovanie a pre cestujúcich za prácou. Domáci turizmus zamrzol na bode mrazu, ten zahraničný vláda pochovala už počas leta v rámci povinnej 14-dňovej karantény nezaočkovaných, vstupujúcich do našej krajiny. Zdá sa, že táto povinnosť nezabrala, hoci platí dodnes a čísla nových prípadov covidu-19 sú porovnateľné s krajinami EÚ, kde túto novinku vtedy nezaviedli.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na rokovaní vlády 10. novembra predložil návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony počas 3. vlny pandémie. Ich počet sa odhaduje na zhruba desať, ktoré plánuje vláda upraviť.

„Pre zamestnávateľov je rozhodujúce, v akej podobe jednotlivé opatrenia formou vyhlášok, nariadení a iných podzákonných noriem schváli vláda, prípadne zverejní Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ),“ hovorí pre TREND Martin Hošták, z Republikovej únie zamestnávateľov. Parlament by sa mal návrhom zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní.

Problémový covid automat

Na Slovensku majú podnikatelia za sebou dva lockdowny, počas ktorých bolo zatvorené takmer všetko. V súčasnosti je počet denných prípadov v priemere viac ako 6-tisíc denne (plná zaočkovanosť 42 %).

Rovnaký problém so šírením pandémie majú aj ďalšie krajiny. Rakúsko za posledných 24 hodín k 11. novembru zaznamenalo 12-tisíc nových prípadov (plná zaočkovanosť 63,8 %), Česko viac ako 14-tisíc (57 %), Maďarsko 8,5 tisíc prípadov (59 %), Nemecko 50-tisíc prípadov (67 %).

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Väčšina slovenských regiónov, najmä na severe a východe krajiny, je už pár týždňov v čiernej farbe. Niektorí podnikatelia s biznisom skončili, iní sa museli pre to zadlžiť, prípadne minuli úspory. Je nepredstaviteľné, aby prežili tretiu vlnu zatvárania bez ujmy.

Problém môže byť v tomto čase aj inde. Covid automat bol od začiatku veľmi prísny a išiel podľa jediného parametra, a ním boli pozitívne prípady, uviedli na sociálnej sieti analytici Dáta bez pátosu.

„Počas delta vlny to hygienici videli a do čiernej dávali okresy neochotne až pri vyšších číslach. Dnes je ale čiernych 50 okresov, čo sú 2/3.  Dva dôležité parametre: hospitalizácie a zaočkovanosť buď nie sú brané do úvahy vôbec alebo len prostredníctvom žolíkov,“ tvrdia analytici.

Malo by sa to vraj spraviť inak. Možno je podľa nich namieste diskusia k parametrom, ktorými sa riadiť dnes a určite aj niečo v opatreniach zmeniť.

Zmeny treba nastaviť rozumne

Vláda hovorí aj o tom, že prevádzky hotelov, penziónov a reštaurácií, budú môcť byť otvorené aj v čiernych okresoch pre zaočkované osoby a tie, ktoré prekonali covid-19.

Prevádzkovatelia by mali dostať možnosť odmietnuť vstup do prevádzky, ak sa niekto nepreukáže covid pasom a svojou totožnosťou. ÚVZ a polícia budú môcť na mieste udeliť blokovú pokutu a uzatvoriť podnik.

Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska víta, že prevádzky hotelov, penziónov a reštaurácií budú môcť byť otvorené, hoci za sprísnených podmienok.

„Nejasné sú však pravidlá týkajúce sa testovania neočkovaných zamestnancov a tých, ktorí ochorenie neprekonali. Verím, že vláda nájde správne riešenie, ktoré by neprenášalo celú váhu zodpovednosti a nákladov len na zamestnávateľov,“ dodáva M. Harbuľák. Aktuálne vláda rokuje o možnosti, že by firmy dostávali testy bezplatne prostredníctvom siete lekární. Závery ešte nie sú známe. 

Na snímke vpravo v popredí podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a vľavo v pozadí minister vnútra SR Roman Mikulec (obaja OĽaNO) prichádzajú na 36. schôdzu vlády SR 20. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Depeháčkári budú policajtami v civile. Veľkí overia stovky faktúr denne a všetci si priplatia

K nemu sa pridáva aj Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500, ktorý tvrdí, že nútiť firmy, aby testovali svojich pracovníkov a brali na seba toto bremeno, je zbavovaním sa zodpovednosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa