Vo vašom prípade si budete musieť predovšetkým zodpovedať otázku, v ktorom štáte sa považujete za daňového rezidenta. Vychádzame z predpokladu, že vy ako FO aj naďalej disponujete trvalým pobytom na území SR. Vyššie uvedené znamená, že v súlade s §2 písm. d) bod 1 Zákona o dani z príjmov sa považujete za daňového rezidenta SR.
Rozumieme však, že z dôvodu vášho obvyklého pobytu v trvaní dlhšom ako 183 dní v príslušnom kalendárnom roku sa považujete rovnako za daňového rezidenta v súlade českým zákonom o dani z príjmov. V príslušných prípadoch je pre „rozsúdenie“ daňovej rezidencii potrebné vychádzať z Čl. 4 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorenej medzi ČR a SR (ďalej len „Zmluva“).
Podľa príslušnej Zmluvy sa daňová rezidencia osoby, ktorá sa považuje za daňového rezidenta oboch štátov v súlade s ich lokálnymi daňovými predpismi určí primárne tomu štátu, v ktorom táto osoba má k dispozícii stály byt (pozn. môže byť v nájme). Ak budete mať k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považujete sa za daňového rezidenta len toho štátu, ku ktorému máte užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).
Vo Vašom prípade bude treba potrebné preveriť, v ktorom štáte budete mať užšie osobné vzťahy (pozn. kde sa bude zdržovať napr. vaša manželka, kde budú vaše deti navštevovať školu, škôlku atď.), keďže predpokladáme, že prípadné užšie hospodárske vzťahy budete mať z pravdepodobne práve v ČR. Ak nebude možné určiť, v ktorom štáte máte stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemáte k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, prisudzuje sa vaša daňová rezidencia tomu štátu, v ktorom sa obvykle zdržiavate, to by pripadlo pravdepodobne na ČR. Ak by ste sa obvykle zdržiavali v oboch štátoch budete sa považovať za daňového rezidenta len toho štátu, ktorého ste štátnym príslušníkom, t.j. predpokladáme, že by to bola SR.
Ak by vám teda na základe vyššie uvedené vyšlo, že sa považujete za slovenského daňového rezidenta, tak by vám v SR vznikla povinnosť deklarovať príjem nielen z českej závislej činnosti, ale aj príjem z príslušného výskumu v slovenskom daňovom priznaní. V prípade daňovej rezidencie v ČR je potrebné sa obrátiť s príslušnou otázkou na českého daňového poradcu, aj keď predpokladáme, že povinnosť podať daňové priznanie by vám mala v ČR vzniknúť obdobne ako v SR.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.