V porovnaní s ostatnými národmi Európskej únie šetria Slováci len minimálne. Pred vypuknutím pandémie nemala žiadne finančné rezervy každá desiata slovenská domácnosť. Približne 20 percent dokázalo bez výplaty prežiť jeden mesiac a polovica mala úspory maximálne na 6 mesiacov.

Ešte horšie na tom sú ľudia pracujúci v najviac krízou zasiahnutých sektoroch obchodu, služieb a remesiel. V tomto segmente dokáže z úspor len jeden mesiac prežiť 30 percent domácnosti a až 60 percentám stačia na menej ako šesť mesiacov.

„Mimochodom, lepšie na tom nie sú ani slovenské firmy. Aj tu koronakríza poukázala na povážlivý fakt, že podniky majú finančné rezervy pokrývajúce ich potreby na 14 dní až 2 mesiace,“ skonštatovala v najnovšej analýze Národná banka Slovenska (NBS). Regulátor finančného trhu sa aj z tohto dôvodu rozhodol spustiť finančné vzdelávanie. Odborné rady, ako zvládnuť zložitý svet financií, nájdu ľudia na osobitnej webovej stránke 5penazi.sk.

Z nuly na šesť mesiacov

Základným cieľom každého sporenia je dostať sa z nuly na šesť mesačných príjmov. Optimálna finančná rezerva má totiž bez problémov pokryť všetky finančné náklady počas najbližšieho pol roka. V úvode je veľmi dôležité, aby si každý človek na základe priemerných mesačných výdavkov vypočítal presnú sumu, akú potrebuje našetriť.

„Ďalšie pravidlo znie, že odkladať by ste si mali každý mesiac minimálne 10 percent z vášho príjmu. Či je to reálne, to si musí zvážiť každý sám. Pokúste sa k tejto sume aspoň priblížiť,“ odporúča NBS. Potom je až do nasporenia cieľovej sumy dôležité obmedziť nakupovanie nepotrebných vecí. Ľudia bez problémov môžu odložiť napríklad investície do nového televízora, mobilného telefónu, alebo superlacného oblečenia vo výpredajoch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa