Nikto nevie, ako a v koho hlave vznikla táto myšlienka. Ľudia v regióne začali strihať bankovky zhruba od jari, informuje CNN. Stačia len nožničky a z desať dolárovej bankovky sa razom stanú dve päť dolárové.
„Peniaze môžu byť používané len medzi lokálnymi obyvateľmi,“ povedal Patrick DuBois, používateľ alternatívnej meny, pre CBS news. „Momentálne ju neakceptuje nikto iný.“
Michelle Secoursová, ktorá v regióne podniká, pre CBS povedala, že „demi“ vytvorila paralelné miestne hospodárstvo. Taktiež vytvorila záväzok k miestnym podnikom, keďže polovičné bankovky príjmajú iba ony.
Zároveň pripomína, že musíte vedieť, ako menu, ktorá vytvára pevné siete medzi miestnymi ponikateľmi, používať. „Je to spôsob, ako udržiavať peniaze v našej lokalite.“
Kanadská národná banka (Bank of Canada) je však v rozpakoch. Vraví, že tieto praktiky nie sú síce ilegálne, ale taktiež nie sú ani zvlášť úctivé a patriotické.
„Bank of Canada sa domnieva, že písanie či označovanie bankoviek či ich znetvorenie nie je vhodné, pretože sú symbolom našej krajiny a zdrojom národnej hrdosti,“ uviedla hovorkyňa Josianne Ménardová v písomnom vyhlásení.
Martin Zibeau, obyvateľ regiónu, povedal, že je nemožné zistiť, koľko ľudí demi reálne používa, ale osobne pozná asi tucet. „Je to niečo, čo sa stále vyvíja.“ Zároveň tvrdí, že na jej používaní nevidí nič zlé - v najhoršom prípade môžu dať bankovky opäť dokopy pomocou sériového čísla. Bank of Canada ale namieta, že vymenenie bankovky môže odmietnuť každému, kto ju zmenil alebo poškodil úmyselne.
Nová mena však zatiaľ prekvitá a zároveň funguje aj ako bizarná atrakcia pre turistov.