Najskôr rozprávka, potom horor – ak si to niekto myslel o roku 2007, tak potom mu už na hodnotenie 2008 nezostali slová. Do roku 2009 vstupujú trhy a investori s pesimizmom, aký väčšina z nich nepamätá. Vlaňajšok vošiel do dejín a súčasný rok môže tiež.

Sporitelia, ktorí vyhľadávajú jedine istotu a nestihli využiť predbiehanie sa bánk v ponuke dlho nevídaných úrokov pre termínované vklady, si už nemajú z čoho vyberať. A tí, čo veria, že najhorší prepad majú trhy za sebou a ekonomika sa tento rok zotaví, môžu začať kupovať akcie.

Pretože tie vždy predbiehajú reálne hospodárstvo. A kto skôr kúpi, viac zarobí. Prvý raz aj so žiadnym či podstatne nižším kurzovým rizikom na väčšine svetových parketov.

Bankové vklady

2008: Mimoriadna ponuka

Kam sa oplatí tento rok investovať

Úspory domácností a živnostníkov na bankových vkladoch sa zvýšili podľa seniora analytika VÚB Martina Lenka o celú jednu pätinu. Na konci roka dosiahli výšku zhruba 21 miliárd eur. „Výrazný nárast spôsobili tri efekty. Zvyšovanie disponibilných príjmov, zvýšený prílev hotovosti do bánk v očakávaní prijatia eura a odlev peňazí z podielových fondov,“ vymenúva hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne Juraj Barta.

Druhý dôvod sa spája so zvýšením úrokov v druhej polovici roka, ktorými sa banky snažili osloviť klientov. Siahli pritom nielen na vlastné marže. Umožnil im to aj rast cien likvidity na svetových trhoch. A ponúkli viac tiež preto, že zdroje jednoducho potrebovali, aby mohli z primárnych depozitov vykrývať rýchly rast úverových portfólií. „To vytlačilo sadzby pri ročnej viazanosti až k piatim percentám,“ konštatuje J. Barta. Analytici sa zhodujú, že išlo o mimoriadnu šancu. Na dlhý čas.

2009: Nižšie úroky spomalia rast

Úspory v termínovaných vkladoch opäť porastú, ale pomalšie. Analytici odhadujú dynamiku do desať percent. Kým J. Barta predpokladá doznievanie euroefektu, analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák upozorňuje, že časť vložených úspor sa pravdepodobne rozplynie v hotovosti. Alebo časť sporiteľov pre vidinu blízkeho konca prepadu akciových trhov siahne opäť po podielových fondoch.

Preferenciu vkladov, pochopiteľne, ovplyvnia nižšie úroky. Už v závere roka 2008 banky museli reagovať na dramatické zníženie úrokov Európskou centrálnou bankou. A tá v nasledujúcom roku sadzby s cieľom podporiť ekonomiku ešte viac skreše. No stále bude trvať väčšia snaha bánk získavať primárne zdroje.

„Najmä na dlhších fixáciách očakávam významné zúženie marží bánk, ktoré bude pokles sadzieb na medzibankovom trhu čiastočne tlmiť,“ myslí si Ľ. Koršňák. Inými slovami, úročenie vkladov pre sporiteľov neklesne natoľko, o koľko zlacnejú peniaze na medzibankovom trhu. Tohtoročnú štatistiku priemerného zhodnotenia ovplyvní aj trvanie vkladov uzatvorených v minulom roku. S ešte vysokými úrokmi. Vyskočí nahor, hoci aktuálna ponuka už bude nižšia.

Fondy

2008: Útek investorov

Majetok v podielových fondoch v priebehu roka klesol o bezmála 30 percent na 3,8 miliardy eur. Aj pre znehodnotenie investícií, aj pre výbery peňazí. Tie sa vyhli len zaisteným a špeciálnym realitným fondom.

Výbery celkovo sa blížili k jednej miliarde eur, čo zhruba zodpovedá čistým predajom v roku 2007. Svoj podiel na presune z fondov na vklady malo aj poskytnutie neobmedzených garancií na bankové vklady. Fondy sa takejto ochrane netešia.

Výkonnosť ovplyvnila kríza na finančných trhov, väčšina fondov zaznamenala mínus. Zmenila sa aj štruktúra. Predovšetkým v dôsledku strát klesol podiel rizikovejších fondov v prospech peňažných. Tie zvýšili svoj podiel k jednej polovici.

V prípade akciových fondov straty dosahovali desiatky percent. Na tie neboli investori vôbec pripravení. Buď investovali s predstavou, že akcie porastú stále rovnako ako v posledných zhruba piatich rokoch. Alebo síce akceptovali stratu, no minuloročný vývoj ich zaskočil.

2009: Skôr stagnácia

Podielové fondy budú stagnovať alebo dosiahnu len niekoľkopercentný rast. „Bude trvať dlhší čas, kým sa obnoví dôvera sporiteľov v túto formu investovania,“ myslí si J. Barta. Hoci výkonnosť bude skôr mierne pozitívna. Z blížiaceho sa konca recesie vo veľkých svetových ekonomikách by mali podľa neho ťažiť najmä akciové fondy. „V prvých mesiacoch hospodárskeho oživenia zvyčajne dokážu zmazať veľkú časť strát z minulého obdobia,“ pripomína J. Barta. No Ľ. Koršňák upozorňuje, že neočakáva dvojciferné nárasty výnosov, v minulých rokoch bežné vo väčšine akciových fondov.

Fondy môžu podporiť mimoriadne akcie správcovských spoločností. Niektoré odpúšťajú poplatky za kúpu, aby prilákali späť klientov. Predovšetkým investície do akciových fondov, kde sú bežné vstupné poplatky okolo troch percent, sa tým stávajú ešte atraktívnejšie, podotýka hlavný analytik TREND Analyses Ján Kovalčík.

Kam sa oplatí tento rok investovať


Peňažné a dlhopisové fondy

2008: Sklamali

Peňažné a dlhopisové fondy zažili vysoké redemácie. Stále boli sporitelia, čo ich kupovali, ale výbery väčšinou vysoko prevažovali. Väčšinu peňazí mali Slováci stále v korunových fondoch. A väčšina korunových peňažných fondov si udržala výkonnosť okolo troch percent. Zaujímavé aj v porovnaní s termínovanými vkladmi. Navyše bez viazania. No fondy pýtajú aj vstupné poplatky. A to výsledok ovplyvňuje v ich neprospech.

A vývoj v zopár peňažných fondoch šokoval. Aby podporili výkonnosť, môžu vlastniť aj podnikové dlhopisy s krátkou splatnosťou. Niektoré mali v portfóliách dlhopisy Lehman Brothers, ktoré museli po jej páde preceniť na zlomok hodnoty.

Logicky sa to podpísalo pod celkovým zhodnotením, ktoré sa za posledný rok prepadlo do mínusu. Našiel sa aj fond s investíciami v islandských štátnych dlhopisoch. So stratou 7 percent svojim konzervatívnym klientom vyrazil dych. Párpercentné straty neboli výnimka ani v korunových dlhopisových fondoch.

2009: Dlhopisové sa neoplatia

So zánikom slovenskej meny sa korunové fondy menia na eurové. Aktuálny pokles trhových sadzieb sa prechodne pozitívne odzrkadlí vo výkonnosti peňažných fondov, myslí si analytik Tatra banky Robert Prega. „Následné obdobie nízkych úrokových sadzieb sa však pravdepodobne predĺži do roku 2010 a nebude v prospech zhodnocovania úspor v strednodobom horizonte,“ avizuje analytik.

V ťažkej situácii budú aj dlhopisové fondy. J. Kovalčík odporúča dolárové po vynikajúcich minuloročných výsledkoch predať. Rovnaké rozhodnutie, len o niečo neskôr, môže byť vhodné aj pre eurové dlhopisy.

Dolárové dlhopisové fondy patrili v minulom roku k vôbec najvýkonnejším spomedzi všetkých fondov predávaných na Slovensku. Pomohol im pokles výnosov do splatnosti, čo znamenalo rast hodnoty dlhopisov, a od leta tiež výrazné zhodnotenie dolára oproti euru.

Akcie

2008: Pohroma

Začiatkom roka sa akciové indexy ešte prepadli, ale potom nabrali skôr pozitívny smer. Vyzeralo to, že najhoršie je za nimi a recesia do slovníka vôbec nepatrila. Síce krachovali menšie banky. No hlavný úder prišiel až začiatkom jesene, keď v krátkom slede bolo treba zachrániť dvojicu Fannie a Freddie, AIG a padla investičná banka Lehman Brothers.

Investori si len vtedy uvedomili skutočnú hĺbku problémov, ktoré sa čoraz viac prenášali z finančného sektora aj do reálnej ekonomiky. A nasledoval „šoktóber“ a nočná mora z Wall Streetu. Titulky správ pravidelne obsahovali spojenia najväčší prepad v histórii či minimum za niekoľko desaťročí.

Odniesli si to, samozrejme, akciové fondy. Najviac rozvíjajúce sa trhy, realitné akciové fondy a trhy, kde dominujú bankové tituly, ako Belgicko či Rakúsko. Aj necyklické sektory ako farmaceutika a produkcia potravín a nápojov vykázali stratu zhruba vo výške jednej pätiny. Desiatky percent strácali tiež ďalšie fondy, ktoré obsahujú akciovú zložku.

2009: Koniec nočnej mory. Možno

Kam sa oplatí tento rok investovať

Analytik Credit Suisse Andrew Garthwaite podľa investičného portálu Patria Online napísal: „Ekonomické dáta sú skutočne hrozné. Takmer nikto nemá skúsenosti s investovaním v týchto ekonomických podmienkach.“ Rozvinuté ekonomiky v tomto roku môžu klesnúť o 0,25 percenta, avizuje Medzinárodný menový fond.

Globálne porastie svetový HDP podľa novembrovej revízie odhadov o 2,25 percenta namiesto pôvodne očakávaných päť percent. Recesia v USA bude najdlhšia za posledných niekoľko desaťročí.

Neodškriepiteľný fakt je, že akcie sú z pohľadu pomeru ceny a ziskov lacné. R. Prega nie je sám, keď hovorí, že preto s veľkou pravdepodobnosťou predstavujú vhodnú príležitosť na nákup. Ale samo priaznivé ocenenie nie je dôvod na to, aby hlavné akciové indexy zaručene narástli, pripomína.

Hoci je to tá viac pravdepodobná možnosť. Podľa J. Kovalčíka bublina z veľkej časti vyfučala. Navyše, slovenský investor od januára nepodstupuje investíciami v eurozóne žiadne kurzové riziko. A to kleslo aj v prípade dolárových investícií.

Častý argument predajcov o zaručene vyššej výnosnosti akciových fondov z dlhodobého hľadiska v ostatnom desaťročí neplatil, najmä nie v korunách. Až teraz, keď akcie výrazne zlacneli a odpadajú aj straty zo zhodnotenia koruny, môžu byť akcie dlhodobo výnosnejšou voľbou. „A je šanca, že budú ziskové aj v strednodobom horizonte, ak by výrazný pokles už nepokračoval a trhy sa zotavili,“ avizuje hlavný analytik TREND Analyses.

Akcie sú momentálne ocenené len na desaťnásobok ziskov. Pred desaťročiami obvyklá cifra, v posledných rokoch nevídaná. Aké sú teda ďalšie za a proti? Optimizmus plodí očakávanie efektov zo stoviek miliárd dolárov, ktoré napumpujú do svojich ekonomík vlády najväčších krajín. Úrokové sadzby sú na úrovniach najnižších za niekoľko desaťročí, väčšina komodít na čele s ropou prudko zlacnela.

Ale zostávajú aj riziká. V najväčšej svetovej ekonomike USA ochromí rastúca nezamestnanosť a nedostupnosť úverov osobnú spotrebu, ktorá tvorí vyše 75 percent HDP. To ovplyvní aj globálny dopyt. Otáznik visí nad korporátnymi bankrotmi, ktoré sa doteraz darilo tlmiť znižovaním výroby a stavov zamestnancov. Proti rastu akciových trhov bude pôsobiť nižšia akvizičná aktivita.

Najviac preferovanými sektormi medzi analytikmi sú sektory z energetiky, farmácie, telekomunikácií a technológie. A najviac neistoty je stále vo finančnom sektore.

Alternatívy

2008: Komodity zažiarili a zhasli

Komodity boli extrémne nevyspytateľné. V prvom polroku raketovo zhodnocovali a vytvorila sa dokonca špekulatívna bublina. Obavy z globálneho nedostatku a nízky kurz dolára vyhnali mnohé suroviny na nové historické maximá, hodnotí brokerská firma Colosseum.

Najviac sledovaná ropa začala rok na hodnote 100 dolárov za barel, aby sa posilnila za šesť mesiacov o 50 percent. Popohnala nahor infláciu, ktorá zintenzívnila záujem o zlato a iné drahé kovy. Nadpriemerne zdraželi pre slabú úrodu v roku 2007 tiež obilniny a olejniny.

Situácia sa obrátila o 180 stupňov, keď nabrala kríza hypotekárneho a finančného trhu nový rozmer. Nové údaje o ekonomickom vývoji naznačili možnosť recesie v takmer všetkých vyspelých štátoch. Výhľad dopytu po komoditách bol výrazne znížený. Ropa sa v novembri prepadla k 40-dolárovej hranici.

Úlohu stabilizačného prvku v portfóliu so striedavým úspechom plnili reality. Tie v podobe realitných akcií postihol jeden z najhorších prepadov, naopak fondy s reálnymi nehnuteľnosťami obstáli lepšie.

2009: Recesia nepustí ropu nahor

Celosvetový dopyt po rope ovplyvní recesia, preto bude jej cena ďalej klesať. Len čo odznie ekonomický útlm, vývoj sa znova obráti. Fundamenty zostávajú rovnaké – absencia novej ponuky vedie k nedostatku komodít, hovorí Jim Rogers, šéf spoločnosti Rogers Holdings.

Z devízových kurzov favorizuje hlavný analytik Saxo Bank David Karlsøl tureckú líru. Pre krízu je pod tlakom, ale z mien rozvíjajúcich sa trhov má najlepšie vyhliadky. Z ťažkých časov ťaží nízko úročený jen. Euro sa bude tak ako v druhej polovici roka 2008 aj v budúcom roku oproti doláru a jenu oslabovať.

V realitách sa radový investor momentálne zorientuje len veľmi ťažko. Výsledky nezávisia od typu nehnuteľností, ale od konkrétnych projektov. Hoci sú reality určite zaujímavejšie ako pred pár rokmi, keď ich banky začali klientom na Slovensku predávať.

Niektoré fondy sa môžu zotaviť, iné na krízu doplatia. „Ukáže sa, ktorý správca dokáže tento typ fondu manažovať a kto sa len viezol na realitnej bubline,“ hodnotí J. Kovalčík. Čakanie na vzostup niektorých krízou postihnutých fondov môže byť rovnako platonické ako v prípade technologických akcií po spľasnutí dot-com bubliny.

Ilustrácia - Profimedia.cz