Aktuálne udalosti, ktoré sa zapíšu do dejín, môžu zmeniť aj pohľad na niektoré doteraz zaužívané pravidlá. Minimálne sa objavujú pochybnosti o nich. Tak ako firmy zisťujú, že mať akcie obchodované na burze nie je len prestíž, investori zisťujú, že odporúčania týkajúce sa nákupov akcií možno majú chybičky.

Kacírska myšlienka

Na investičnom portáli MarketWatch vedia, že vyslovujú kacírsku myšlienku. Nebude sa páčiť mnohým expertom z Wall Streetu ani ľuďom z fondového biznisu. A poradcovia zdvihnú obočie. „Ale treba povedať, že môžete v akciách držať menej peňazí, než vám finančný priemysel nahováral. A nevzdať sa pritom cieľov v sporení na dôchodok a zároveň podstupovať oveľa nižšie riziko,“ napísal v minulotýždňovom úvodníku editor Jonathan Burton.

Kacírska pravda o akciách

Milióny Američanov (a nielen oni) počúvali, že do akcií sa oplatí dať veľa, pretože je to tak lepšie. Lenže to prestáva platiť, keď sa trh prepadne o polovicu. Stačilo mať polovicu v akciách a polovicu v dlhopisoch, aby bola bilancia lepšia.

Podľa J. Burtona je spojenie riziková tolerancia oxymorón. Testy, ktoré sa na zistenie postoja k riziku používajú, situáciu, ako je tá dnešná, vôbec nepoznajú. Nemožno sa preto čudovať, ak aj dlhodobí investori panikária a odpredávajú. Hoci opakovane počúvali, že by mali tieto ťažké časy prečkať. Pretože najhoršie je pravdepodobne za nimi a mohli by predať v tom najhoršom čase, trhy znova a znova padajú.

Koľko stojí pokoj

Výpočty na základe reálnych dát ukazujú, že s investovanou len polovicou peňazí do akcií sa dá zarobiť takmer toľko čo s portfóliom, kde je 80 percent akcií. A kto má prvé, menej akciové portfólio, pravdepodobne teraz spáva oveľa lepšie, podotýka J. Burton. Viac akcií síce môže znamenať viac peňazí. Ale ten rozdiel nie je významný.

Kto vložil 25-tisíc dolárov v roku 1987 zo štyroch pätín do akcií a z jednej do dlhopisov, mal by teraz okolo 196-tisíc dolárov. Portfólio pol na pol by sa zhodnotilo na zhruba 185-tisíc dolárov. Stratégia funguje aj pri postupnom sporení. A aj pred prudkým prepadom za ostatný rok kalkulácie sedia. Vlani v októbri malo rizikovejšie portfólio hodnotu 261-tisíc dolárov, bezpečnejšie 217-tisíc.

Typický investor si aj na základe takýchto údajov a presviedčania finančníkov myslí, že akcie v dlhodobom horizonte prekonávajú dlhopisy a peňažné fondy či bankové vklady. Aby zarobil čosi nad infláciu, siahne po akciách. Ale s približujúcim sa okamihom, keď bude peniaze potrebovať, to prestáva platiť. Mal by byť opatrnejší.

J. Burton aj predpokladá reakciu čitateľa. Kto menej riskuje, lepšie spáva v čase poklesu. Ale nezarobí na raste. Rozdiel však nie je veľký, pripomína. A niektorým za ten pokoj jednoducho stojí.

Ilustračné foto - Bloomberg