Právny rámec problematiky registrácie občianskeho združenia a občianskych združení je všeobecne tvorený zákonom č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov (ďalej len “zákon o združovaní”). Občianske združenie ako právnická osoba môže za účelom podpory primárnych verejno-prospešných cieľov (ako napr. rozvíjanie telesného, psychického a duševného zdravia) združenia vykonávať sekundárne aj podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia. 

V prípade, že sa rozhodnete vykonávať takúto podpornú zárobkovú činnosť,  je potrebné zdôrazniť, že vykonávanie takejto podpornej zárobkovej činnosti musí byť v súlade so stanovami občianskeho združenia, ktoré tvoria neoddeliteľnú prílohu k návrhu na registráciu občianskeho združenia. Príjem získaný z tejto činnosti, musí byť určený na podporu a rozvíjanie činnosti občianskeho združenia. 

Znamená to, že zisk získaný zo zárobkovej činnosti je možné použiť aj na výdavky spojené s nájmom priestorov slúžiacich na dosiahnutie cieľa občianskeho združenia. Na realizovanie vami spomínaných činností v rámci občianskeho združenia, organizovanie kurzov ako aj poradenstvo v oblasti výživy je teda potrebné zabezpečiť živnostenské oprávnenie pre vybrané aktivity na príslušnom Okresnom úrade, Odbor živnostenského podnikania.

Podmienky pre vykonávanie živnosti musí za občianske združenie splniť fyzická osoba, a to štatutárny zástupca združenia. Odvodová povinnosť zo živnosti nevzniká, opačne je to však v prípade, ak by sa občianske združenie rozhodlo zamestnávať zamestnancov. V tomto prípade vzniká zamestnávateľovi priamo zo zákona odvodová povinnosť. 

Dovoľujeme si vás však upozorniť, že primárnym účelom založenia občianskeho združenia je uskutočňovanie neziskových činností, aktivít a cieľov. Zdroje občianskeho združenia sú prioritne tvorené z členských príspevkov a nie z podnikateľskej činnosti. 

Vzhľadom nato, je potrebné vo vašom prípade zvážiť, či  váš zámer nesmeruje skôr primárne k vykonávaniu zárobkovej činnosti ako k realizovaniu záujmov členov občianskeho združenia a uskutočňovaniu verejnoprospešných cieľov. V prípade, ak je vašou prioritou najmä zárobková činnosť, odporúčame vám obrátiť sa na advokátsku kanceláriu za účelom uprednostnia inej vhodnej právnej formy. 

Ak sa rozhodnete pre založenie a vznik občianskeho združenia dovoľujeme si Vás odkázať na zákon o združovaní, ktorý upravuje všetky podmienky spojené so založením a vznikom občianskeho združenia.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Joga a zdravá výživa. Založiť občianske združenie alebo živnosť?
Joga a zdravá výživa. Založiť občianske združenie alebo živnosť?
Joga a zdravá výživa. Založiť občianske združenie alebo živnosť?
Joga a zdravá výživa. Založiť občianske združenie alebo živnosť?