Japonský jen stratil v tomto roku viac ako 12 percent svojej hodnoty voči doláru a prepadol sa na najnižšiu úroveň od roku 1986. Okrem toho dosiahol rekordné minimum voči euru, čo zvýšilo náklady na dovoz, zaťažilo spotrebiteľov a vyvolalo obavy medzi podnikmi, uviedla agentúra Bloomberg.
Námestník ministra financií v Japonsku Masato Kanda vyhlásil, že úrady pozorne sledujú volatilitu na devízových trhoch a sú pripravené podniknúť potrebné kroky na stabilizáciu jenu. Nedávne prudké pohyby označil za znepokojujúce, no nekomentoval, či ich považuje za prehnané. Po jeho vyjadreniach jen naďalej oslaboval.
Erik Nelson, stratég komoditných trhov z Wells Fargo, predpokladá, že japonská vláda zasiahne na podporu jenu, ak jeho hodnota klesne o ďalšie tri percentá a poklesne pod hranicu 165 jenov za dolár. Túto úroveň označil za kritickú aj rad ďalších renomovaných bánk.
Posledné intervencie s cieľom zastaviť prepad tamojšej meny pritom stáli Japonsko rekordných 9,8 bilióna jenov (61,1 miliardy dolárov). Tieto kroky však nezostali bez povšimnutia. Americký minister financií nedávno pridal Japonsko na zoznam krajín, ktoré monitoruje z hľadiska devízových praktík.
Podľa odhadov Citigroup majú miestne úrady stále k dispozícii medzi 200 a 300 miliardami dolárov, ktoré by mohli byť použité práve na ďalšie súvisiace kroky.
„Zásahy do japonskej meny majú za cieľ spomaliť proces oslabovania. No ťažko povedať, či sa podarí jenu nájsť dno,” uviedol makro stratég Mizuho Securities USA Dominic Konstam.