Jedlo z reštaurácie, ktoré chcú konzumovať doma, si Európania vrátane Slovákov čoskoro budú odnášať vo vlastnom obale. V gastroprevádzkach sa totiž má klásť väčší dôraz na znovupoužívanie obalov, vrátane tých nápojových. A čajové vrecúška aj nálepky na ovocí by mali byť po novom plne kompostovateľné.

To je len niekoľko legislatívnych návrhov, ktoré odhlasovali v novembri tohto roka poslanci Európskeho parlamentu na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu v rámci Smernice o obaloch a odpadoch z obalov.

Požadovali napríklad zákaz predaja tenkých plastových tašiek s hrúbkou pod 15 mikrónov, ktoré nie sú nevyhnutné ako obaly pre potraviny buď z hygienických dôvodov, alebo aby sa zabránilo plytvaniu potravinami, uvádza portál euractiv.cz. Navrhli tiež výrazne obmedziť malé jednorazové obaly, ktoré sa používajú napríklad na kozmetiku v hoteloch či jednotlivé porcie mlieka alebo cukru v reštauráciách.  

Prijatiu rokovacej pozície v europarlamente predchádzala podľa portálu euractiv.sk intenzívna kampaň. Z pozície napokon vypadol napríklad zákaz plastových obalov pre zeleninu a ovocie pod 1,5 kilogramu a jednorazové poháre, taniere, škatule a tašky na jedlo konzumované v reštauráciách, ktoré sú bežné vo fastfoodoch.

Cieľom návrhu eurokomisie  je dosiahnuť, aby bol sektor obalov do roku 2050 klimaticky neutrálny. Aby sa predišlo nepriaznivým účinkom na zdravie, požadujú europoslanci aj zákaz používania takzvaných večných chemikálií (perfluórovaných a polyfluorovaných alkylových látok alebo PFAS) a bisfenolu A v obaloch určených pre styk s potravinami.

Odpadu z obalov je každý rok viac

Spoločnú pozíciu bude europarlament obhajovať pri ďalších rokovaniach s členskými štátmi. Finálnu podobu európskej smernice by mohli schváliť do júna budúceho roka. Z návrhov europoslancov je zrejmé, že Európania budú musieť viac dbať na zníženie objemu obalov a klásť väčší dôraz na ich recyklovanie či kompostovanie.

Objem odpadu z obalov v rámci Európskej únie sa totiž každý rok zvyšuje. Obyvatelia čoraz častejšie nakupujú online a využívajú služby kuriérov, čo problém zhoršuje. Obaly nie sú ani tak najväčším problémom z hľadiska klimatickej zmeny, aj tak k nej však prispievajú – výrobou nových obalov sa míňa energia, ich skládkovanie je zlé pre pôdu, konštatuje portál euractiv.sk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa