Zabudnite na služby tak, ako ste ich poznali pred rokom. Všetko bude inak, pravdepodobne dlhodobejšie. Od 19. apríla bude Slovensko v bordovej fáze covid automatu, čo zrejme prinesie uvoľnenie viacerých opatrení.
Bez negatívneho testu sa však ľudia nedostanú na nákupy do bežných obchodov (okrem potravín), ku kaderníkovi či neubytujú sa niekde v hoteli. Problémové môžu byť aj ďalšie služby, ktoré v minulosti boli na už otvárané prevádzky plynulo naviazané.
Bez testu ani na krok
Antigénové testovanie stojí Slovensko denne státisíce eur, napriek tomu bude podmienkou, aby ľudia mali pomyselnú vstupenku na slobodu. V opačnom prípade budú musieť ostať doma.
„Počas posledného víkendu sme vykonali 909 187 AG testov, z nich vyšlo 2 644 pozitívnych. Ak vykonanie jedného testu stojí štát 10 eur, minuli sme za dva dni viac ako 9 miliónov eur,“ uviedla na svojej sociálnej sieti Jana Bittó Cigániková, tímlíderka strany SaS pre zdravotníctvo.
Nájdenie jedného jediného pozitívneho človeka nás teda vychádza na 3 438 eur. Pri pozitivite 0,29 percenta testov zásadne vstupujú do hry chybovosť testov a falošná pozitivita. Najlepšie by podľa nej bolo upustiť od povinného celoplošného testovania a sústrediť sa na lepšiu starostlivosť o pozitívnych a chorých, prípadne testovať iba v ohniskách pri oveľa vyšších číslach.
Krajniakov covid príplatok pre rodiny je na svete. Šalamúnsky sľub sa stal realitou na pár dní
Úspešné krajiny sa riadia princípom: testovať, testovať, testovať, ale PCR testami, uvádzajú často analytici portálu Dáta bez pátosu. Tie sa všeobecne odporúčajú pri objavení príznakov ochorenia či pri návrate z rizikovej krajiny.
Frekvencia AG testovania ešte nie je jasná a hoci to nebude mnohým príjemné, vyložene nejde o porušenie ľudských práv, ak si ľudia budú môcť zabezpečiť základné životné potreby.
„Ide skôr o marketing ako nejaké logické kroky. Spoľahlivosť výsledkov AG testov je mimoriadne nízka, a preto nepovažujeme ich plošné vynucovanie za rozumné,“ objasňuje pre TREND výkonný riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.
Hromadné odberové miesta v rámci celoplošného testovania sa podľa neho opakovane ukázali ako nešťastné riešenie. Štát by mohol preferovať aj ďalšie možnosti, napríklad samotesty určené na testovanie v domácnostiach či školách. Objednaných bolo 35 miliónov kusov (antigénových nazálnych testov), ale ich osud je v tomto čase neznámy.
Hotely sa bez reštaurácií nenaplnia
V každom prípade jednotlivé sektory otváranie ekonomiky vítajú. Všetci sa budú musieť chtiac nechtiac prispôsobiť danej situácii. Frekvencia testovania nie je ešte predbežne jasná. Podnikatelia odporúčajú zohľadniť aj situáciu v jednotlivých regiónoch, nie celoplošne nastavené pravidlá, čo by mohol priniesť aj nový Covid automat, ak bude rozumne nastavený. TREND zisťoval viac.
Zelenú pravdepodobne dostanú hotely a penzióny, ale bez otvorenia reštaurácií. Na izbe môžu byť len ľudia zo spoločnej domácnosti, najviac dve dospelé osoby.
Ako pre TREND prezrádza Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS), vláda by mala pri úprave Covid automatu zladiť očkovanie i úprava testovacej stratégie. Počet ľudí v priestoroch by mala opäť určiť vyhláška Úradu verejného zdravotníctva.
Nové Krajniakove dávky trafili do čierneho. Zasiahnu mnohé domácnosti i budúce rodiny
„Nevidíme dôvod na obmedzenie ubytovacích kapacít. Niektoré úpravy počtu osôb na plochu prevádzok si vieme predstaviť pri reštauráciách alebo ďalších službách. Tieto požiadavky by sa mali znižovať spolu s poklesom stupňa varovania,“ dodáva M. Harbuľák.
Dôležité bude tiež súbežné spustenie aj ďalších služieb, ako sú bazény, wellnessy, akvaparky, pretože bez týchto služieb nebude dopyt ani po ubytovaní. Laicky povedané – sedieť na izbe môžu ľudia aj doma, od služieb hotelových zariadení požadujú oveľa viac. Pokiaľ sa vyberú niekde na pobyt, bez zabezpečenia stravovania to nepôjde.
Hostia sa však zrejme budú musieť zaobísť bez reštaurácií, jedlo im však budú môcť priniesť na izbu. Takzvaný take away alebo room service dokáže čiastočnenahradiť zatvorené reštaurácie či iné prevádzky, ale nedokáže ho podľa manažéra AHRS plne suplovať.
„To znamená, že kým nebude možné poskytovať servírovanie stravy a nápojov v interiéroch, dopyt po ubytovaní v hoteloch či penziónoch bude nízky,“ poznamenáva M. Harbuľák.
Aquaparky preferujú vyššie kapacity
Pandémia je kritická aj pre aquaparky, plavárne či ďalšie welness zariadenia. Po novom by sa mali otvoriť od 19. apríla len bazény a plavárne, s obmedzením na 6 osôb, ktoré sa zrejme budú musieť preukázať AG testom. Aquaparky si tak zrejme musia počkať na ďalšie uvoľňovanie.
Prevádzky rekreačného kúpeľníctva boli dlhé mesiace zatvorené, v júni minulého roka museli fungovať s obmedzenou kapacitou, čo malo výrazný vplyv na pokles ich tržieb.
„Fixné náklady prevádzkovania sú na takej vysokej úrovni, že prevádzka pre šesť osôb je vysoko nerentabilná. Vstupenky by tým pádom mali stáť stovky eur. Stále je nádej na porovnateľnú letnú sezónu ako vlani,“ hovorí pre TREND prezident Slovenskej asociácie aquaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP) Gabriel Somogyi. Pobyt v bazéne s respirátorom je tiež nepredstaviteľný.
Štát pri živnostiach zmenil plány. Novinky, ktoré zavedie, mnohých Slovákov prekvapia
Pomohlo by im vymedzenie minimálneho priestoru na jedného návštevníka podobne ako v obchodoch. S logikou šiestich ľudí na prevádzku sa v SAAKP nevedia stotožniť, keďže majú kapacitu niekoľko tisíc návštevníkov. Tí sú spravidla zvyknutí na ucelenosť služieb, preto by bolo vhodné, aby fungovali aj reštauračné zariadenia, prípadne ich služby len v exteriéri.
Gastro potrebuje jasný plán
Hoci ekonomika sa postupne otvára, gastro zariadenia si budú musieť zrejme ešte pár dní či týždňov počkať. Podľa hovorkyne iniciatívy Pomoc pre gastro Magalény Koreny chýba im plán znovuotvorenia, ktorým by sa mohli riadiť. Gastro podniky nie možné otvoriť zo dňa na deň, biznis potrebuje dlhodobo jasné pravidlá.
„Dá sa očakávať, že kým nebude zaočkovaná väčšina obyvateľstva, budeme s pandémiou ešte určitý čas žiť. Nie je možné, aby sa gastro zariadenia otvárali a zatvárali, ak sa situácia opäť o niečo zhorší,“ poznamenáva M. Koreny pre TREND.
Stovky hoteliérov a hostinských kvôli pandémii končia, zbavujú sa priestorov
Niektorých ľudí od návštevy hotelov a penziónov odradí napríklad moment, že sa tam nebudú môcť komfortne stravovať. „Ľudia túžia po zmene prostredia. Radšej absolútne pohodlie, na aké boli zvyknutí pred koronou oželejú, len aby mohli vypnúť a relaxovať mimo svojho domova,“ dodáva hovorkyňa iniciatívy.
Je podľa nej zrejmé, že život, aký bol pred koronou, tak skoro mať nebudeme a od všetkých si to vyžaduje disciplínu a ústupky.
Fitnesscentrá sú v poradí
Športovanie vláda zatiaľ umožní fungovať len v exteriéri, aj to maximálne pre šesť osôb, pričom je opäť povinný negatívny test. Mnohým nie je jasná logika tohto opatrenia. Športovanie vo vnútorných priestoroch je vo výhľade zrejme v ďalšej fáze uvoľňovania, podľa epidemiologickej situácie.
Podľa názoru Pavla Kiseľa, šéfa Únie fitness centier Slovenska, prevádzkári by nemali mať problém s požadovaním preukazovania testov, ale nepovažuje to za veľmi vhodné.
„Proces je technicky zvládnuteľný, ale ťažšie dosiahnuteľný. Recepčné či prevádzkari zariadení sa majú oboznamovať so zdravotným stavom cudzích ľudí, pritom negatívne výsledky AG testov už o pár hodín nemusia byť aktuálne,“ objasňuje pre TREND P. Kiseľ.
Hegerova mapa odhalí, kto čo vlastní. Daň z bývania cez tisíc eur môže byť realitou
Bez riadnych odborných dát, analýzy rôznych zahraničných štúdií a so začatím včasnej odbornej liečby pacientov už pri ľahkých príznakoch ochorenia cez všeobecných lekárov pandémiu ťažko podľa neho dlhodobejšie zvládneme.
„Podľa môjho názoru zlyháva prvá línia poskytovania zdravotnej starostlivosti o pacientov, ktorí sa neskôr dostávajú do nemocníc vo veľmi vážnom stave. Aj ľudia s negatívnym testom, rovnako aj zaočkovaní, môžu byť podľa odborníkov stále šíriteľmi tohto ochorenia. Preukazovanie sa výsledkami predstavuje pre ľudí administratívnu záťaž, ktorá v skutočnosti nemá žiadny efekt,“ uzatvára P. Kiseľ.