Výpredaje nasledovali na akciových trhoch a to nie len na európskych. Volatilita na trhoch narastala (meraná indexom VIX), ale aj tak sa stále drží na nízkych hodnotách.

Zaujímavým úkazom bolo zlato, ktoré obvykle v dobe výpredajov razantne posilňuje. Tentoraz si ale zlato pripísalo len 12 dolárov a otázka znie, či o ňom môžeme hovoriť ako o bezpečnom prístave. Na druhej strane si veľmi dobre viedli vládne dlhopisy, predovšetkým americké a nemecké.

Tento týždeň budeme sledovať reportovanie výsledkov, predovšetkým amerického bankového sektoru. Môžeme predpokladať, že práve bankový sektor nám ukáže, v akom stave sa nachádza obnovujúca sa americká ekonomika.

V minulom týždni americká banka Wells Fargo nenaplnila očakávania investorov. V pondelok budeme sledovať, ako na ňu nadviaže Citigroup, v utorok Goldman Sachs a JPMorgan Chase, na prelome týždňa to bude Bank of America a Morgan Stanley. Ďalej obdržíme výsledky od spoločností eBay, Ericsson a General Electric.

Na pozadí výsledkov komerčného sektoru makrodáta nezostanú. Začiatkom týždňa sa bude jednať o ekonomický indikátor ZEW, ktorý bude hodnotiť vývoj ekonomického sentimentu v eurozóne a v Nemecku, CPI Veľkej Británie alebo maloobchodné predaje v USA.

V utorok bude tiež mať prejav Janet Yellen v Senáte so svojim polročným hodnotením menovej politiky. Stred týždňa bude v znamení dát z Číny – reálne HDP, maloobchodné predaje a priemyslová produkcia. Vo štvrtok dostaneme report o vývoji harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien v eurozóne a počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA.

Dôležitú úlohu vo vývoji na finančných trhoch budú hrať nie len výsledky súkromného sektora a makrodáta, ale aj vývoj geopolitických rizík, či už na blízkom východe alebo na Ukrajine.

Autor je analytik Saxo Bank A/S

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu