Japonský jen oslabuje voči americkému doláru už trinásť dní za sebou. Ide o najdlhšie obdobie poklesu za uplynulé polstoročie. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Obdobie poklesu je najdlhšie od roku 1971, keď agentúra začala zaznamenávať údaje.

Obchodníci na finančných trhoch totiž ignorovali varovania japonskej vlády v súvislosti s oslabovaním meny a namiesto toho sa sústredili na to, že rozdiel medzi silou jednu a dolára sa zväčšuje. K oslabeniu prispeli aj očakávania, že americký Federálny rezervný systém bude zvyšovať úrokové sadzby.

Japonský jen v utorok opäť klesol, tentokrát o jedno percento na zhruba 128 jenov za dolár. Trhy reagovali na stanovisko šéfa Fedu v St. Louis James Bullard, ktorý upozornil na to, že zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov je reálnou možnosťou.

Japonský minister financií sa pokúsil svojimi stanoviskami podporiť japonskú menu, no tá napriek tomu oslabuje. „Monitorujeme pohyby kurzu na trhu s veľkou mierou opatrnosti,“ povedal japonský minister financií Šuniči Suzuki.

Japonsko naposledy aktívne predávalo doláre a kupovalo jen v roku 1998. Vtedy bola na vrchole ázijská menová kríza. Japonsko častejšie vstupuje na trhy s cieľom oslabiť jen. Vysoký prebytok bežného účtu platobnej bilancie spôsobuje tlak na posilňovanie jenu. Centrálna banka naposledy intervenovala na finančných trhoch v roku 2011.

Ďalšie dôležité správy