Zabetónovaný jeden volebný obvod do ústavy vnímajú odborníci rozporuplno. Kým zveľaďovaniu politického systému a politickej súťaže prispela pluralizácia, ešte stále vládne hnutie koná opak. Podľa politológa Jána Rumana sú takéto ústavodarné dobrodružstvá škodlivé pre demokraciu a jej budúci vývoj.
Akým systémom sú v súčasnosti volení poslanci Národnej rady?
Voľby poslancov do Národnej rady SR prebiehajú pomocou proporčného viacmandátového volebného systému. Avšak v našej krajine máme od roku 1998 uzákonený len jeden volebný obvod. To znamená, že poslanci sú nominovaní na kandidátne listiny politických strán bez ohľadu na svoju regionálnu príslušnosť, respektíve trvalý pobyt.
Máme od čias samostatného Slovenska skúsenosť aj s iným volebným systémom?
V predčasných parlamentných voľbách v roku 1994 bol použitý proporčný volebný systém, v ktorom boli zastúpené štyri volebné obvody. Konkrétne Západoslovenský kraj, Stredoslovenský kraj, Východoslovenský kraj a volebný kraj hlavného mesta Bratislava. Tie boli pred voľbami do parlamentu v roku 1998 ale na politickú objednávku zrušené.
Aké výhody má jeden volebný obvod?
Pokiaľ ide o rozlohou malú krajinu, akou je napríklad Luxembursko, je jeden volebný obvod vhodný. No čím väčšia je krajina, tým väčšmi je z hľadiska funkčnosti potrebné, aby bolo zastúpených viac volebných obvodov, ktoré potom zastupujú lokálne zvolení poslanci. Výhodou jedného volebného obvodu je jeho jednoduchosť pre politické strany v zmysle obsadzovania kandidátnych listín.
Prečo?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?