Udržať si zverené úspory, pokiaľ možno dlhšie ako rok. Tak by mohlo znieť heslo J&T Banky na tohtoročnú jeseň. Privátny finančný dom, ktorý začal pred dvoma rokmi v septembri lanáriť financie aj od bohatšej strednej vrstvy, má stále zhruba 60 percent vkladov od sporiteľov na jeden rok. Keďže viazanosť sa končí a klienti sa podľa prieskumov banky rozhodujú, komu zveriť peniaze na základe sadzby, sľubované zhodnotenie J&T Banka od pondelka zdvihla. Zároveň doplnila ponuku nefinančných benefitov, ktoré k termínovaným vkladom pribaľuje.

Smerom nahor sa úroky pohli pri jedno- a dvojročných vkladoch. Pri ročnej viazanosti zvýšila banka zhodnotenie z 3,1 na 3,3 percenta ročne. Pri dvojročnom odovzdaní úspor sľubuje vyplatiť rovné štyri percentá ročne – teda rovnako, ako pri troj- až päťročných splatnostiach. Podľa aktuálnych predikcií sa tak zhodnotenie (po zohľadnení zdanenia) blíži očakávanej inflácii. Tá by mala v tomto roku dosiahnuť štyri percentá, v ďalších dvoch potom nad 3,5 percentami.

Naďalej platí, že záujemca o termínovaný vklad musí priniesť do banky aspoň desať tisíc eur. Najbližšia konkurencia z pohľadu výšky sadzieb, internetová banka Zuno z rakúskej skupiny Raiffeisen, ponúka štyri percentá za rok až pri trojročnom vklade. Pri dvojročnej viazanosti má úrok 3,5 percenta a ročnú vernosť odmení 2,8 percentami. Minimálny vklad Zuno nestanovuje.

Spolu so zvýšením úročenia banka zrušila možnosť predčasného výberu úspor. Šanca vziať si odložené financie po uplynutí polovice doby viazanosti, ak výber klient oznámi 30 dní vopred a akceptuje zníženie úroku o percentný bod ročne, platila len od vlaňajšieho septembra. Podľa riaditeľky osobného bankovníctva Anny Macalákovej sa často nevyužívala, asi v sto prípadoch zo sedem tisíc účtov. „Rozhodli sme sa preto prípady, kedy by klient úspory potreboval skôr, riešiť individuálne,“ dodala A. Macaláková. Rovnako postupovala J&T Banka prvý rok od spustenia termínovaných vkladov pre širšie vrstvy.

Naďalej platí možnosť čerpať pätinu z odložených úspor cez kreditnú kartu, ktorú banka vydáva bezplatne a bez mesačných poplatkov. Bezúročne môže využívať majiteľ úverový rámec do 50 dní, ak ho nesplatí, úrok je 12 percent ročne.

Aktuálne má banka približne osemtisíc klientov a spravuje vklady za zhruba 570 miliónov eur. Medziročne sa balík zdvihol o viac ako štvrtinu, počet sporiteľov sa zhruba zdvojnásobil. V najbližších dvoch až troch rokoch by sa chcela banka podľa jej šéfky Moniky Céreovej dostať na 12-tisíc klientov, čo je zároveň strop, ktorý by chcela obsluhovať.

Najskôr začala J&T Banka prijímať k privátnej klientele ľudí s úsporami aspoň 30-tisíc eur, pričom priemerná výška vkladu bola ešte minulý polrok okolo 50-tisíc eur. Vlani hranicu spustila na 10-tisíc eur, čo sa prejavilo aj v priemernej výške vkladu. Tá klesla na 28-tisíc eur. Podľa A. Macalákovej má asi štvrtina sporiteľov v banke úspory od 10- do 30-tisíc eur. Na jeden rok peniaze zverilo spomínaných 60 percent klientov, na dva roky necelá tretina, zvyšok sa rozdelil od troch do piatich rokov. Vklad nepredĺži približne desatina, časť z odídenej klientely sa ale podľa banky po mesiaci či dvoch vráti.

Na slovenskom trhu pôsobí J&T Banka od roku 2006. Centrálu má v Prahe, takže úspory slovenských sporiteľov sú chránené českých Fondom poistenia vkladov. Ochrana platí v celej únii rovnaká, na sto percent do 100-tisíc eur.

Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta