Zelený ostrov hlási znova plus. Stále klesajúcu írsku ekonomiku už dublinský akciový parket nekopíruje. Porovnávací index ISEQ 20 zaznamenal od začiatku roka tretinové zhodnotenie. Z marcového minima vzlietol bezmála o dve tretiny na 472 bodov, no od historických maxím je vzdialený o 70 percent.
V nákupnej horúčke však burziánov nestabilná ekonomika predsa len brzdí. Tá v tomto roku zoslabne o sedem percent a podľa odhadov The Economist by sa do malého rastu mala dostať až o dva roky.
Nezamestnanosť je na 13-ročnom maxime (12,5 percenta). Spotrebiteľské ceny klesli v septembri o 6,5 percenta, čo znamená najhlbšiu defláciu v Írsku od Veľkej hospodárskej krízy. Dlhopisových investorov nepotešila agentúra Fitch Ratings, ktorá znížila krajine úverový rating z AA+ na AA-.
Deficit verejných financií sa pohybuje na 13 percentách HDP. Podobný trend bude trvať aj v najbližších troch rokoch. Problémom sú aj prudko padajúce ceny nehnuteľností.
Do finančného sektora írska vláda naliala 54 miliárd eur. Do dvojice najväčších Bank of Ireland a Allied Irish Banks išla šestina tejto sumy. Štát v nich má štvrtinový podiel.
Akcie Bank of Ireland poskočili o 130 percent. Sú štvrtý najvýkonnejší titul v indexe. Kraľujú však akcie poisťovne Irish Life & Permanent a Dragon Oil s trojnásobným zhodnotením. Podobný výkon si pripísal výrobca lepeniek Smurfit Kappa, ktorý na Slovensku zatvára štúrovskú prevádzku.
Zahraniční investori veria, že ekonomike bývalého keltského tigra pomôže schválenie Lisabonskej zmluvy. Malo by to zastabilizovať desiatky miliárd eur zahraničných investícií nadnárodných koncernov, ako sú napríklad Intel či Microsoft, čo je dobrý signál do budúcnosti.