Nahor zamierili vďaka vývoju v Iraku akurát ropné spoločnosti, ktoré v rámci indexu Stoxx 600 posilnili o 1,2 percenta. Spoločnosť CCG posilnila o 11,3 percenta, Statoil, OMV a Eni zhodne o 2 percentá.
Opačným smerom sa vydali developerské spoločnosti z Veľkej Británie, kde bolo impulzom na predajné pokyny prehlásenie ministra financií George Osborna, že by Bank of England mala regulovať objem hypotekárneho zadlženia. Akcie Persimmon prepadli o 6,8 percenta, Barratt Developments o 5,9 percenta a Bovis Homes o 4,6 percenta.
Nedarilo sa ani automobilkám, kde britský koncern GKN odpísal 2,3 percenta a francúzsky výrobcovia Renault a Peugeot 1,3 percenta, resp. 1, 1 percenta.
Britský FTSE 100 nakoniec stratil 0,8 percenta, francúzsky CAC 40 odpísal 0,2 percenta, nemecký DAX 0,1 percenta a celoeurópsky Euro Stoxx 50 zostal v blízkosti záverečných hodnôt z predchádzajúceho dňa.
Piatkový obchodný deň bol po štyroch dňoch po prvýkrát rastovým dňom pre index S&P 500. Indexy S&P 500 a NASDAQ tak napokon zavŕšili týždeň nárastom o 0,3 percenta a priemyselný Dow Jones si pripísal 0,25 percenta.
Výrobcom čipov viedli akcie spoločnosti Intel, ktorá vylepšila výhľad pre tento rok. Po prvýkrát od roku 2011 tak počíta s nárastom tržieb, ktorý by mal byť ťahaný korporátnym dopytom. Hrubá marža by mala dosiahnuť 64 percent z predchádzajúcich 63 percent. Akcie spoločnosti sa dostali o 6,9 percenta vyššie. Applied Materials (+2,87 percenta), ktoré sú dodávateľmi lisovacích zariadení pre čipy tiež rástli až k najvyššej cene za uplynulých sedem rokov. Micron Technology (+0,84 percenta), ktorý je v niektorých odvetviach aj konkurentom Intelu, pridal 1 percento.
Bankový sektor sa naopak neubránil stratám. Súdny dvor požaduje od banky Citigroup (-1,64 percenta) cez 10 miliárd dolárov za podvody, ktorých sa mala dopustiť v roku 2008 pri predaji cenných papierov naviazaných na hypotéky.
Euro doobeda voči doláru oslabilo, potom nabralo ďalšie menšie straty a neskôr sa presunulo k hranici 1,3540. Americké dáta boli pre dolár ľahko negatívne, na druhej strane ale mohol zafungovať aj tradičný zvýšený záujem o dolár pri bezpečnostných rizikách. V centre pozornosti je momentálne Irak, kľudu ale nepridali ani správy o ruských dodávkach tankov separatistom na Ukrajine. Stupňujúce napätie v Iraku tiež dvíha ceny ropy, ktoré v piatok atakovali 107 dolárov za barel.
Ázijské burzy vstúpili do nového týždňa bez výrazného trendu, nakoľko eskalácia násilia v Iraku ťahá sentiment investorov smerom dole. Rebeli zo skupiny Islamic State of Iraq and the Levant (ISIS) v nedeľu dobyli mesto Tal Afar na severovýchode krajiny a výrazne tak poslinili svoju pozíciu v tejto oblasti. Index Nikkei 225 tak v reakcii na tieto neistoty klesá o 1,09 percenta, hongkongský Hang Seng je takmer bez zmeny a čínsky Shanghai Composite je v pluse 0,64 percenta.
Autor je analytik Patria Direct SK.
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu