Zhodnocovanie peňazí je čoraz bližšie bežným ľuďom. Našťastie. Investovať je totiž to najlepšie, čo môže človek so svojimi peniazmi robiť. Na druhej strane, investovanie je aj pomerne komplexná disciplína, ktorú netreba brať na ľahkú váhu.

V posledných rokoch prechádza finančný trh takzvanou demokratizáciou investovania a tento trend sa udomácnil aj na Slovensku. Bežným investorom sa ponúka možnosť rýchlo a pohodlne investovať aj malé čiastky na akciovom trhu cez rôzne aplikácie a obchodné softvéry.

Ako neinvestovať

Sprostredkovateľov, ktorí oslovujú nových investorov, je ako húb po daždi. Na trhu je však aj mnoho pofidérnych obchodníkov s cennými papiermi, ktorí lákajú na vidinu rýchleho zárobku. Mnoho spoločností sa viac než na profit klienta zameriava na svoje provízie, vysoké poplatky. V skutočnosti nemajú ambíciu udržať si klienta ako dlhodobého investora. Mnohí sprostredkovatelia sa neštítia ľudí doslova vmanipulovať do krátkodobého a častého obchodovania s vysokorizikovými finančnými inštrumentmi. Častým príkladom je forex (menový trh) alebo obchodovanie na páku s komoditami. Obchodník s cennými papiermi zarába na poplatkoch za každú transakciu a zákazník sa zrazu nachádza v situácii, kde sú jeho peniaze vystavené enormnému riziku.

Ľudia, ktorí sa rozhodnú investovať na burze, majú tendenciu zviezť sa na trende. Do obchodov vstupujú v momente, keď trh rastie, s cieľom rýchlo zarobiť. Tento moment využívajú obchodníci, ktorí naivných klientov navádzajú na zaslanie peňazí na ich obchodný účet, s tým, že ak sa nerozhodnú okamžite, prídu o možnosť zarobiť. Tieto obchodné platformy investovanie zjednodušujú a klienta zavádzajú, keďže mu často nepovedia nič o rizikách. Namiesto investovania klienta nahovárajú na obchodovanie s pákovými produktmi. Z investovania do akcií sa tak za pomoci „odborníkov“ roztáčajú burzové valce s obchodovaním na dlh.

V 80 percentách prípadov sa takéto krátkodobé „trejdovanie“ končí stratou. Bežný investor príde o peniaze a zanevrie aj na dlhodobé investovanie. Tučné zisky z poplatkov si pripíše len sprostredkovateľ obchodov. Tejto skúsenosti by sa mal retailový investor vyvarovať.

Sám alebo s férovým partnerom

Oveľa vhodnejšou alternatívou sú už aj na Slovensku pomerne rozšírené bankovo-investičné aplikácie. Príkladom sú Revolut, ktorá okrem bežného bankového účtu ponúka investovanie aj do akcií a kryptomien, alebo eToro. V posledných troch rokoch sa jej na Slovensku darí oslovovať množstvo prevažne mladších ľudí, ktorí za nízke poplatky nakúpili akcie na americkej burze. Výhodou tohto druhu investovania je, že nie je manipulatívne, investor sa o svojich nákupoch rozhoduje sám. Na druhej strane, investovanie bez zhodnotenia finančných cieľov a spoznania komplexných rizík nemusí priniesť konzistentné a dlhodobé výsledky.

Warren Buffett
Neprehliadnite

Ako zarobiť na akciách podľa stratégie Warrena Buffetta

Ideálnou voľbou je pri investovaní spolupracovať s obchodníkom s cennými papiermi, ktorý ponúka férový produkt a poskytne bežnému investorovi profesionálne služby, transparentné a pravidelné zhodnocovanie investičnej stratégie a zároveň moderné investičné platformy. Ako príklad možno uviesť investičné platformy Finax a Portu.

Investovať treba s rozvahou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa