Nie je tajomstvom, že sa na internete pohybujú okrem bežných používateľov aj podvodníci. V poslednej dobe sú ale ich podvody stále sofistikovanejšie. Neraz na to využívajú aj kryptomeny, ktoré posledných rokoch získavajú na popularite medzi investormi.

Výskumníci spoločnosti Eset nedávno objavili desiatky napodobenín webových stránok aplikácií Telegram a WhatsApp, ktoré sa zameriavajú najmä na používateľov platforiem Android a Windows. Skompromitované verzie týchto aplikácií využívajú útočníci na krádež kryptomien.

Väčšina identifikovaných škodlivých aplikácií obsahuje clippery, teda typ malvéru, ktorý kradne alebo upravuje obsah clipboardu (schránka, v ktorej sa nachádza súbor po skopírovaní). Všetky clippery idú po finančných prostriedkoch obetí v kryptomenách, pričom viaceré sa zameriavajú na kryptopeňaženky. Ako predísť lúpeži a ochrániť si vlastné investície?  Aj na to sme sa spýtali odborníkov z praxe v ankete.

Tomáš Vranka, analytik spoločnosti XTB

V prvom rade treba pochopiť, ako nákup kryptomien a ich presuny fungujú. Pre väčšinu ľudí bude najlepšou a hlavne najbezpečnejšou cestou, ak si krypto zakúpia cez nejakú preverenú burzu, napríklad Coinbase, Binance, Kraken atď. Po nákupe je vhodné kryptomeny ihneď presunúť na nejakú peňaženku, ideálne offline. Určite nikdy nikomu netreba dávať prihlasovacie údaje ku kontu na burze alebo do peňaženky.

Veľa podvodov prebieha aj tak, že podvodníci chcú najskôr nejaký obnos kryptomien poslať a sľubujú, že vám následne pošlú späť viac peňazí vo forme krypta. Často tiež podvodníci kontaktujú ľudí, že majú niekde nejaké kryptomeny a že na ich získanie musí človek najskôr zaplatiť nejakú sumu, aby sa k nim dostali. Žiaľ, veľa ľudí to urobí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa