Svetoví investori sú frustrovaní slabými výsledkami a vysokými poplatkami v aktívne riadených fondoch. Kríza ich učí obzerať sa intenzívnejšie aj po poplatkoch za správu. A tak sa podľa Financial Times (FT) presúvajú do fondov s pasívnou stratégiou riadenia, ktoré stoja menej.

Na popularite pre nízku nákladovosť čoraz viac získavajú už beztak obľúbené ETF fondy (exchange traded funds). Sú zavesené na vybraný index a obchoduje sa s nimi ako s akciami. Vlani, keď index MSCI World padol o dve pätiny, aktíva v európskych ETF stúpli podľa štúdie Barclays Global Investors o jedenásť percent na 142,6 miliardy dolárov. Aktíva v podielových fondoch v tom čase klesli o viac ako pätinu na 6,1 bilióna eur.

„Vo finančnej neistote posledného roka hľadajú investori lepšie výnosy v pomere k nákladom,“ zhŕňa pre Financial Times šéfka investičného riadenia v Deloitte Eliza Dungworth. Tento rok je potvrdením jej slov, aktíva v ETF dosahujú historické maximá. Na Slovensku si investori môžu fondy ETF kúpiť cez obchodníkov s cennými papiermi alebo prostredníctvom internetových investičných portálov.

Lacnejšie

Investor, ktorý chce vedieť, koľko ho fond stojí, porovnáva ukazovateľ TER (Total Expense Ratio), ktorý vyjadruje pomer nákladov k aktívam fondu. Zahŕňa nielen poplatok za správu, ale aj ostatné operatívne náklady. Kým aktívne riadený fond európskych akcií vykazuje podľa Barclays Global Investors (BGI) priemerné TER, približne 175 bázických bodov, pasívne riadený akciový fond už len 87 bázických bodov. Na porovnanie, ETF závislé od akcií európskeho sektora dosahuje ukazovateľ nákladovosti len 37 bázických bodov.

Ako dodáva FT, index Standard & Poor’s Indices Versus Active Funds (SPIVA) Scoarecard napríklad ukazuje, že väčšina aktívne riadených amerických akciových fondov vlani indexy neprekonala. Presvedčenie, že medvedí trh láka do aktívneho riadenia, sa tak podľa S&P ukazuje ako mýtus. Aktívni manažéri nedosahovali lepšie výsledky ako indexy ani počas býčieho trhu v rokoch 2003 až 2007. „Ak sú investori ranení cestou nahor i nadol, budeme naďalej vidieť pokračujúci rast v pasívnom investovaní,“ nazdáva sa podľa FT šéf Research Affiliates, poskytovateľa fundamentálnych indexov, Rob Arnott. Pasívne manažované fondy sa snažia kopírovať – neprekonávať – výsledky benchmarkov, nemajú aktívneho fondového manažéra zodpovedného za výber cenných papierov. A tak sú lacnejšie.

Lákavé ETF

Silný dopyt po pasívnych investíciách ilustruje rast aktív v ETF fondoch. Podľa BGI v auguste prekonali celosvetovo júlový rekord a za mesiac stúpli o necelé štyri percentá na 891 miliárd dolárov. Od začiatku roka to bolo viac ako o štvrtinu. MSCI World index pritom stúpol o osemnásť percent. V ponuke bolo koncom augusta takmer 1,8 tisíca ETF fondov od 95 poskytovateľov na viac ako štyroch desiatkach búrz.

Najväčším poskytovateľom ETF na svete je iShares, na trhu má necelú polovicu. Dvojkou je State Street Global Advisors nasledovaný Vanguardom. Na doplnenie – čisté predaje podielových fondov za sedem mesiacov dosiahli celosvetovo 97,5 miliardy dolárov, čisté predaje ETF boli 65,7 miliardy dolárov.

Foto na titulke - Profimedia.cz