Za odhadmi zaostal aj predpokladaný rast spotrebiteľských cien. Medziročná inflácia klesla vo februári na 2 percentá z januárových 2,5 percent a nachádza sa tak na najnižšej úrovni za posledných 13 mesiacov. Nízka inflácia je však dobrou správou pre čínsku vládu.
Ak sú totiž životné náklady pod kontrolou, je pre ňu ľahšie presadiť ambiciózne ekonomické reformy a aj centrálna banka má väčší priestor na prípadnú stimuláciu ekonomiky. Negatívne dáta z Číny doľahli najmä na ceny komodít, čo sa prejavilo aj v poklese európskych a amerických ťažiarov.
Britský index FTSE 100 klesol o 0,35 percenta, nemecký DAX až o 0,91 percenta. V pluse skončil iba francúzsky index CAC 40, ktorý ťahali nahor najmä akcie spoločností z telekomunikačného sektora.
Francúzske akcie ťahala nahor pokračujúca konsolidácia európskeho telekomunikačného trhu. Výsledkom bol takmer 13 percentný nárast akcií spoločnosti Iliad. Tá sa dohodla s konkurenčnou Bouygues na kúpe jej mobilnej siete a vybraných častí mobilného spektra. V pluse skončili aj akcie spoločnosti Orange, ktoré rástli o necelé 4 percentá.
Obchodovanie v USA začalo s hodinovým predstihom už o 14:30 SEČ, nakoľko Severná Amerika už prešla na letný čas. Pri absencii významnejších makrodát ovplyvňovala obchodovanie hlavne nálada investorov a ich (ne)ochota posúvať trhy na nové historické maximá. Index S&P 500 odpísal 0,05 percenta, technologický NASDAQ 0,04 percenta a Dow Jones klesol o 0,21 %.
Akcie spoločnosti Boening klesli o 1,28 percenta v súvislosti s objavením mikrotrhlín na ich novom modele 787 Dreamliner. Akciám nepomáhala ani zatiaľ neobjasnená víkendová havária malajzijského letu.
Pokles ceny medi na osemmesačné minimá poslal nadol akcie komoditnej spoločnosti Freeport MacMoRan, ktorá zaznamenala pokles o 2,52 percenta. O nič lepšie sa nedarilo ani ťažiarom uhlia Arch Coal a Alpha Natural Resources, ktorí stratili až 4,04 percenta, resp. 3,54 percenta.
V pluse naopak skončili akcie spoločnosti Facebook, ktoré počas dňa vystúpili na nové maximá pri hranici 72 dolárov za akciu. Katalyzátrom ich rastu bolo zvýšenie cieľovej ceny na 90 dolárov za akciu analytikmi UBS.
Nemecký Inštitút pre hospodársky výskum (DIW) včera vyzval ECB, aby v súvislosti s hroziacou defláciou prikročila k rozsiahlym nákupom dlhopisov. Podľa šéfa DIW Marcela Fratzschera by objem takýchto nákupov mohol predstavovať 60 miliárd eur mesačne.
Kurz EUR/USD sa napriek tomu výraznejšie nezmenil a naďalej osciloval okolo hranice 1,3870. Ropa klesla o približne 1,5 % pod úroveň 101 dolárov za barel, ceny drahých kovov sa pohybovali v blízkosti piatkových záverov.
Obchodovanie na ázijských trhoch bolo pomerne pokojné. Japonský index Nikkei posilnil o 0,69 percenta, hongkongský Hang Seng len o nepatrných 0,03 percenta. Z japonských akcií sa darilo najmä telekomunikačnej spoločnosti Softbank, ktorej akcie stúpli o 2,2 percenta v nadväznosti na vyhlásenie výkonného riaditeľa, podľa ktorého spoločnosť stále preferuje variantu nákupu amerického T-Mobile USA.
Autor je analytik Patria Direct SK.