Svet podielových fondov nezvykol zažívať obrovské zmeny, no vlaňajšie oživenie ekonomiky, ktoré prišlo po predchádzajúcom prudkom páde, fondové pole pretvorilo. Svetoví investori sa v minulom roku najviac zamilovali do dlhopisových fondov a fondov zameraných na rozvíjajúce sa trhy. Vložili do nich rekordné sumy. Naopak do nemilosti sa dostali peňažné fondy a americké akcie. Predbežné dáta o tokoch do podielových fondov vo svete priniesol poskytovateľ globálnych a emerging dát o fondoch EPFR Global.
Podľa agentúry Reuters, ktorá ich cituje, do dlhopisových fondov vlani natieklo nevídaných 157,6 miliardy dolárov. Množstvo emisií dlhových cenných papierov, znižovanie ratingov a možné výnosy spravili z dlhopisových fondov trhák. Akciové fondy si pripísali vyše 38 miliárd dolárov vkladov, no motor neťahali všetky valce.
V obľube boli predovšetkým atraktívne akciové fondy emerging market. Tie podľa spoločnosti pritiahli 64,5 miliardy dolárov. Po siedmich rokoch sa do milosti dostali aj akciové fondy zamerané na Európu. Naopak americké akciové fondy si zapísali rekordné odchody za viac než 42 miliárd dolárov. Za nechuťou k nim stál na jednej strane slabý dolár, na druhej zvýšený rizikový apetít, ktorý hnal investorov do aktív ponúkajúcich vyššie zhodnotenie.
Na rozdiel od slovenských investorov, ktorí sa postupne vracali do kolektívneho investovania hlavne cez bránu peňažných fondov, vo svete táto kategória nemala veľký lesk. Podľa údajov EPFR Global ľudia z peňažných fondov v globále presunuli 468,5 miliardy dolárov. Nízke sadzby a znížená riziková averzia urobili svoje.
Foto na titulke - Flickr.com