Investori v Spojených štátoch i v Európe sa čoraz viac zamotávajú do ľúbostnej aféry s dlhopismi a dlhopisovými fondmi. Nalievajú do nich toľko peňazí, že i správcovia majetku, ktorí sa inak novým peniazom tešia, majú obavy, ako sa investori neskôr vyrovnajú s poklesom cien fondového majetku. Pretože úrokové sadzby, ktoré sú teraz veľmi nízke, budú musieť neskôr stúpnuť. A to zákonite potiahne ceny bondov nadol.
Ako upozorňuje portál mainstreet.com, dlhopisové fondy môžu byť rizikovejšie, než si mnohí investori predstavujú, a tí, ktorí do nich vstúpia teraz, môžu stratiť peniaze po neskoršom raste úrokových sadzieb. Na to, že investori môžu zostať v šoku, keby sa tak stalo, upozorňuje aj investično-výskumná firma Mornigstar. „Neočakávame síce zvyšovanie sadzieb v bezprostrednej blízkosti, no ak sa pohnú, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude nahor,“ poznamenáva podľa Wall Street Journal investičná firma.
Americký apetít
Chuť na dlhopisy majú tento rok na oboch stranách Atlantiku, no apetít Američanov je nesporne väčší. Podľa agentúry Bloomberg za prvých deväť mesiacov tohto roka prišlo do dlhopisových fondov temer 255 miliárd dolárov. Prekvapivo je to 18-násobne viac, ako šlo do akcií. I keď napríklad index Dow Jones sa od marcového dna nafúkol o 53 percent. Prekročenie desaťtisícovej méty Dow Jones Industrial Average bolo pritom podľa agentúry skôr dôvodom na silnejší nápor do dlhopisov. „Veľa ľudí sa na tomto míľniku zabáva, no myslím, že má psychologický efekt,“ hovorí podľa agentúry David Darst, šéf investičných stratégov v Morgan Stanley Smith Barney. Ľudia sú opatrnejší a obávajú sa, že trh sa znova pretočí. Hoci štyri nuly za jednotkou prekročil 113-ročný index prvý raz už pred dekádou a rekordných 14 164 dosiahol predvlani v októbri.
Zaujímavosťou, na ktorú upozorňuje pre WSJ Miriam Sjoblom z Morningstar, je zvýšenie akceptácie rizika v dlhopisovej kategórii. Investori sa presúvajú na bondový trh s vysokými výnosmi do splatnosti, ktoré sú rizikovejšie. Kým prvý októbrový týždeň napríklad high-yield dlhopisové a podobné fondy zaznamenali pozitívne toky, fondy so štátnymi cennými papiermi si po rokoch zapísali odlev.
Vyrovnanejšia Európa
Zaľúbenie v dlhopisových fondoch stúpa aj v Európe. Podľa údajov fondovej asociácie EFAMA osemmesačné čisté predaje dlhopisových fondov dosiahli 43,8 miliardy eur, zatiaľ čo do akciových fondov prišlo 41,1 miliardy dolárov. August pritom jasne ukázal väčšiu preferenciu bondových stratégií, keď boli temer dvojnásobne viac naplnené.
Slovenskí investori, ktorí zvyknú na investičné trendy vo svete reagovať s oneskorením, sa do dlhopisových fondov ešte ani nezahryzli. Podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností za šesť mesiacov predchádzajúcich polovici októbra z tejto kategórie v čistom odišlo 4,9 milióna eur. Posledné sledované mesiace pritom neukázali žiadne väčšie city k bondom, skôr naopak. Viac sa vyberalo, za tri mesiace dozadu z dlhopisových fondov odplávalo 5,9 milióna eur. Na druhej strane čisté predaje akciových fondov sa za tri mesiace vyšplhali na 68,9 milióna eur.
Ilustrácia na titulke - Profimedia.cz