Všetci inštitucionálni investori, ktorí spravujú viac ako sto miliárd dolárov, musia podľa amerických predpisov zverejňovať svoje podiely v akciách. V polovici augusta to urobila aj spoločnosť Berkshire Hathaway amerického investičného veterána Warrena Buffetta. Ukázalo sa, že za uplynulý štvrťrok sa ešte viac vyzbrojila akciami spoločnosti Apple a vo veľkom nakupovala akcie ropných spoločností. W. Buffett urobil aj zaujímavú stávku na spoločnosť Ally Financial, keď svoj podiel v nej viac ako strojnásobil na 30 miliónov akcií v hodnote 1,1 miliardy dolárov.
V prvom štvrťroku Buffettov fond opustil významné pozície v bankách JPMorgan, Wells Fargo a Goldman Sachs, zvýšil svoj masívny podiel v Bank of America a vytvoril pozíciu v Citigroup v hodnote takmer troch miliárd dolárov. Je zrejmé, že finančné akcie naďalej považuje za kľúčový segment svojho portfólia. Celkovo Buffettova spoločnosť v druhom štvrťroku minula šesť miliárd dolárov, čo je oveľa menej ako 51 miliárd dolárov, ktoré na nákupy akcií minula v prvom štvrťroku. W. Buffett však aj v období poklesu hodnoty akcií naďalej utráca, čo je dobrá správa.
Tohoročné kroky amerického investora sú veľkým obratom v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď W. Buffett lamentoval nad malým počtom dobrých nákupných príležitostí. Následne, ako to často robia firmy, ktoré majú veľa hotovosti a nevidia príležitosti na investovanie, sa spoločnosť Berkshire Hathaway rozhodla, že najatraktívnejšou investíciou je ona sama. Nakúpila teda časť svojich vlastných akcií v rámci takzvaného spätného odkupu.
Warren Buffett odkazuje: Nebojte sa vojny a neskrývajte peniaze pod vankúš
Cesta do záhuby
Buffettov fond uplatňuje svoju filozofiu investovať predovšetkým do hodnoty, inak povedané, do akcií, ktoré sú podhodnotené na základe finančných alebo porovnávacích ukazovateľov. Zároveň sa obhliada po významných nákupoch v čase, keď je trh v poklese. Je zrejmé, že W. Buffett dokáže odhadnúť kvalitu spoločností, ktorých akcie následne skupuje so zľavou v desiatkach percent. Hodnotoví investori si uvedomujú, že by sa nemali snažiť časovať trh a investovať na základe predpokladanej nízkej hodnoty akcií. Skúsení hodnotoví investori o časovaní trhu hovoria ako o ceste do záhuby.
Stratégia „kúp a drž“ má aj ďalšie výhody. Po prvé, uľahčuje investorovi cestu k zveľaďovaniu kapitálu, pretože si musí vybrať investície len na začiatku. Po vytvorení portfólia už nerobí zmeny ani nevyhnutne nekontroluje ceny akcií. Je menej pravdepodobné, že urobí zle načasované rozhodnutie. Investorova psychika musí byť nastavená tak, aby sa dokázal preniesť cez krátkodobé výkyvy a takzvane sedel na rukách. Výhodou takéhoto typu investovania je to, že investor bude vykonávať menej transakcií, zaplatí menej na poplatkoch a províziách, čo môže mať veľký vplyv na jeho dlhodobé výnosy. Byť dlhodobým investorom nie je vždy jednoduché. Ide o to, či
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?