Zníženie úrokových sadzieb zo strany Fedu podnietilo rast na globálnych finančných trhoch, pričom americký benchmark S&P 500 vo štvrtok dosiahol nový historický rekord, keď počas dňa spevnil o 1,7 percenta.
Z tohto celkového optimizmu najviac ťažili technologické tituly z indexu Nasdaq a menšie firmy, ktoré sleduje index Russell 2000. Oba spomínané indexy vzrástli o viac ako dve percentá. Na opačnej strane spektra sa nachádzali sektory ako spotrebný tovar a verejné služby, ktoré reagovali opatrnejšie.
Európske trhy sa tiež tešili slušným ziskom. Celoeurópsky index Stoxx 600 posilnil o 1,4 percenta, zatiaľ čo parížsky CAC 40 poskočil až o 2,3 percenta. Japonský index Nikkei 225, ktorý sleduje výkonnosť tamojších akcií, medzitým stúpol o 1,9 percenta.
„V najnovšom bodovom grafe sa väčšina členov Federálneho výboru pre voľný trh priklonila k zníženiu základnej úrokovej sadzby o 50 bazických bodov do konca roka, zatiaľ čo trhové ceny futures očakávali pokles o 75 bazických bodov,” píše portál FinancialTimes.
Mimo akciových trhov dolárový index stagnoval, no hodnota Bitcoinu sa zvýšila o päť percent, čím prekročila hranicu 63-tisíc dolárov. Ekonómovia tvrdia, že nižšie úrokové sadzby v Spojených štátoch môžu viesť k väčšiemu prílevu kapitálu do rozvíjajúcich sa ekonomík, z čoho by mohli profitovať aj miestne burzy.
„Investori, ktorí hľadajú vyššie výnosy, často presúvajú svoje prostriedky do krajín s dynamickejším hospodárskym rastom, čo môže prispieť k ich ďalšiemu ekonomickému rozvoju,” vysvetľuje Trinh Nguyen, hlavný ekonóm pre rozvíjajúce sa ázijské trhy v Natixis.