Preteky v zbrojení medzi Západom a Sovietskym zväzom prinášali firmám vyrábajúcim zbrane stabilné objednávky. Ocenenie zbrojoviek bývalo často viacnásobne vyššie než priemerné hodnoty trhu. V 80. rokoch investori často platili až 20-násobne viac za dolár zisku firiem ako Northrop Grumman, General Dynamics, L3 Harris či Lockheed Martin v porovnaní s indexom S&P 500.
Koniec Studenej vojny však túto dynamiku otočil. Mimo krátkych období, ako boli Vojna v Zálive alebo invázia do Afganistanu, boli zbrojárske spoločnosti na okraji záujmu investorov. V absolútnych hodnotách síce výdavky na zbrojenie rastú a dosahujú stovky miliárd dolárov ročne, no v pomere k HDP je zrejmé, že priority vlád sa za posledné desaťročia výrazne zmenili.
V 60. rokoch vynakladali Spojené štáty na obranu viac než 8 percent HDP, zatiaľ čo západná Európa približne 4 percentá. V 80. rokoch tento podiel klesol na 6 percent v USA a na necelé 3 percentá v západnej Európe. Po roku 2000 sa USA a západná Európa stabilne pohybovali pod 3, respektíve 2 percentami HDP.
Donald Trump otočil trend v Európe
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?