Čínskym akciám sa poslednú dobu nedarí, podobne ako domácej ekonomike. Toxická zadlženosť developerov, čoraz častejšie sa objavujúce protesty ľudí, ktorí majú existenčne problémy s bývaním, nefunkčná miestna samospráva či stagnujúci spotrebiteľský dopyt vyzerajú hrozivo. Demografické údaje zvyšujú perspektívu hospodárskej katastrofy japonského typu.

No nie všetky parametre hovoria v neprospech Číny. Jedným z faktorov je, že „Čína je lacná.“ Index MSCI China, ktorý zahŕňa akcie obchodujúce sa na hongkongskej burze, sa predávajú len za 10,8-násobok zisku za nasledujúcich 12 mesiacov, čo je približne polovica amerického benchmarkového indexu S&P 500. V skutočnosti je však veľká väčšina čínskych akcií ešte lacnejšia. Vypovedá o tom fakt, že jediná spoločnosť - Tencent Holdings tvorí viac ako 12-percentnú váhu v čínskom indexe a obchoduje sa za 17,5-násobok budúcich ziskov.

Samozrejme, Čína je lacná z nejakého dôvodu. Implózia na trhu s nehnuteľnosťami odhalila základnú slabosť hospodárstva, zatiaľ čo chladné vzťahy s USA odradili západných investorov. Riziko komunistickej diktatúry sa stalo až príliš jasným v súvislosti so svojvoľným rozhodnutím o zatvorení súkromného školstva, zásahom proti veľkým čínskym technologickým spoločnostiam a svojráznou reakciou na covid-19, ktorá dlhé mesiace gniavila čínske hospodárstvo.

Otázka znie: Ako lacné by čínske akcie ešte mohli byť? Doterajšie poznatky naznačujú, že v kríze môžu byť ešte lacnejšie. Počas finančnej krízy v rokoch 2008 až 2009 sa čínske akcie obchodovali za 6,6-násobok budúcich ziskov a v rokoch 2011 až 2015 bol väčšinu času tento ukazovateľ pod úrovňou 10.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa